Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Referendum w Polsce w 2003 roku

Ogólnokrajowe referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Ogólnokrajowe referendum dotyczące ratyfikacji Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. Głosujący mieli odpowiedzieć na pytanie o przystąpienie Polski do UE.

Reklama

Przereferendum

W ramach przygotowań do referendum przeprowadzono prareferenda. 27 kwietnia 2003 roku w Prudniku 81% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem do UE, a 25 maja w Głuchołazach poparcie wyniosło 86%.

Wyniki referendum

Referendum uznano za ważne, ponieważ frekwencja wyniosła 58,85%, co przekroczyło wymaganą połowę. Ostateczny wynik pokazał, że 77,45% głosujących poparło przystąpienie do Unii, a 22,55% było przeciw.

Reklama

Statystyki lokalne

  • Największe poparcie dla integracji zanotowano w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, śląskim i dolnośląskim.
  • Gmina Gozdnica miała najwyższy odsetek głosów za integracją (91%).
  • Warszawa odnotowała największą liczbę głosów za (ponad 781 tysięcy, czyli 84%).
  • Najmniejsze poparcie wystąpiło w województwach podlaskim i lubelskim, z gminą Godziszów, gdzie 88% głosujących było przeciw.

Koszty przeprowadzenia referendum

Całkowity koszt referendum wyniósł 82 279 418 zł.

Zwolennicy i przeciwnicy

Referendum było sukcesem partii proeuropejskich, w tym rządzącej wówczas lewicy (SLD i UP) oraz innych ugrupowań jak Unia Wolności, PSL, PO, PiS i Zieloni 2004. Przeciwnikami byli Liga Polskich Rodzin, Unia Polityki Realnej oraz Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej. Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego rok później była znacznie niższa.

Reklama

Linki zewnętrzne

Reklama