Ręboszewo – wieś kaszubska
Ręboszewo (kaszub. Rãbòszewò) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Mieści się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 228, pomiędzy jeziorami Małym Brodnem i Wielkim Brodnem. Ręboszewo jest siedzibą sołectwa, które obejmuje także miejscowości Legard i Przybród.
Wydarzenia i atrakcje
Co roku, na przełomie czerwca i lipca, w Ręboszewie organizowany jest festyn kaszubski pod nazwą Truskawkobranie, który odbywa się u podnóża Złotej Góry. Miejscowość jest również częścią czerwonego szlaku turystycznego, znanego jako Kaszubski Szlak.
Na wzgórzu Sobótka, położonym 300 metrów na północny wschód od mostu na Raduni, znajduje się kawiarnia oraz punkt widokowy, z którego można podziwiać okoliczne tereny.
Historia
Ręboszewo zostało nadane norbertankom żukowskim przez Mściwoja I w 1209 roku. W okresie I Rzeczypospolitej wieś należała do powiatu mirachowskiego. Po I wojnie światowej znalazła się w granicach Polski, w powiecie kartuskim.
Do 1918 roku miejscowość była znana pod niemiecką nazwą Remboschewo. Aleksander Majkowski, w przewodniku z 1913 roku, opisał wieś jako mającą 523 mieszkańców, głównie katolików, z których większość posługiwała się językiem kaszubskim. W czasie niemieckiej okupacji, nazwa została zmieniona na Broddenfurt w ramach akcji germanizacyjnej.
Zabytki
Na liście zabytków NID znajduje się zagroda nr 23 z początku XIX wieku, obejmująca drewniany dom oraz szachulcową stodołę, wpisana do rejestru zabytków pod nr rej. 971 w dniu 5 lipca 1986 roku.