Reakcja Reformatskiego
Reakcja Reformatskiego to reakcja chemiczna, w której związki karbonylowe (aldehydy lub ketony) reagują z α-halogenoestrami kwasów karboksylowych, przy udziale metalicznego cynku. Produktem tej reakcji są β-hydroksyestry kwasów karboksylowych.
Reakcję zwykle prowadzi się w roztworze eterowym, benzenowym lub tetrahydrofuranowym. Pośrednim produktem jest związek cynkoorganiczny, znany jako odczynnik Reformatskiego, który otrzymuje się poprzez dodanie pyłu cynkowego do α-halogenoestru. Jest on mniej reaktywny od odczynnika Grignarda, co sprawia, że nie dochodzi do addycji nukleofilowej do grupy estrowej.
Mechanizm
W mechanizmie reakcji wolna para elektronowa cynku oddziałuje z atomem tlenu enolizującego α-halogenoestru, prowadząc do powstania enolanu Reformatskiego. Ten związek szybko reaguje z aldehydem, tworząc produkt przejściowy, który z kolei reaguje z wodą, dając β-hydroksyester. W produkcie powstaje centrum stereogeniczne przy atomie węgla, który jest związany z grupą hydroksylową.
Struktura odczynnika
Struktura krystaliczna kompleksu THF z odczynnikiem Reformatskiego została określona za pomocą rentgenografii strukturalnej. Dwa badane związki, bromocynkooctan tert-butylu oraz bromocynkooctan etylu, tworzą cykliczne ośmioczłonowe dimery. Pochodna etylowa przyjmuje konformację łódkową, natomiast pochodna tert-butylowa przybiera konformację krzesłową.
Zastosowanie
Reakcja Reformatskiego znajduje wiele zastosowań, w tym w enancjoselektywnej syntezie inhibitorów telomerazy, takich jak UCS1025A. W tej reakcji aldehyd kondensuje z jodolaktonem w obecności trietyloboranu, w temperaturze -78 °C.