Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ratowo (województwo mazowieckie)

Chcę dodać własny artykuł

Ratowo – Informacje Ogólne

Ratowo to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Radzanów, nad rzeką Mławką, blisko jej ujścia do Wkry. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1494 roku, kiedy to była własnością rycerza Pawła z Radzanowa. Nazwa wsi oznacza „miejsce, które ratuje”, a miejscowość jest znana jako ośrodek kultu św. Antoniego z Padwy od XV wieku.

Parafia i Historia Administracyjna

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego z Ratowa należą do parafii św. Rocha w Radzanowie. Do 1954 roku istniała gmina Ratowo, a w latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa ciechanowskiego.

Zabytki i Architektura

W Ratowie znajduje się zabytkowy zespół klasztorny z XVIII wieku, który obejmuje:

  • Klasztor Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny
  • Kościół św. Antoniego Padewskiego, znany z obrazu św. Antoniego oraz zabytkowych organów z 1752 roku

Klasztor, wzniesiony w latach 1750–1761 przez Jana Narębskiego, jest budynkiem piętrowym z wirydarzem. Kościół, zbudowany w stylu barokowym w latach 1735–1749, ma charakter hali ścienno-filarowej i parę kaplic bocznych. Zespół klasztorny został zbudowany z materiałów pochodzących z rozbiórki zamku w Niedzborzu, oddalonego o około 20 km.

Obecność i Relikwie

Obecnie w klasztorze funkcjonuje Dom Rekolekcyjno-Formacyjny im. św. Antoniego. W krypcie kościoła w 1946 roku złożono relikwie błogosławionej Bolesławy Lament, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny. W październiku 1991 roku relikwie przeniesiono do sanktuarium jej imienia w Białymstoku.