Ratman – Seria Komiksowa
Ratman to seria komiksowa stworzona przez Tomasza Niewiadomskiego, która zadebiutowała w „Nowej Fantastyce” w 1994 roku. Komiks ukazywał się również w „Czasie Fantastyki” oraz w innych publikacjach. Scenariusze do serii pisali także Grzegorz Janusz i Maciej Parowski. Ratman jest jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych, powstałych po Okrągłym Stole.
Charakterystyka Serii
Seria Ratman to przykład dekonstrukcji komiksu superbohaterskiego oraz satyrycznego, w której autorzy często nawiązują do kultury wysokiej i popularnej. Historie są pełne absurdalnych i surrealistycznych elementów, a postacie często są parodią znanych bohaterów literackich i komiksowych.
Postać Ratmana
Ratman, według komiksu Genesis, powstał w wyniku nieudanego eksperymentu łączącego Myszka Miki, profesora X i szczura. Monika Michalczyk określa go jako antybohatera, porównując go do Orient Mena Tadeusza Baranowskiego. Tomasz Żaglewski również dostrzega w nim kontynuację tego nurtu, klasyfikując Ratmana obok takich postaci jak Wilq Superbohater czy Likwidator. Te postacie określa się mianem „postbohaterów”, co odnosi się do dekonstrukcyjnego trendu w komiksie lat 70. i 80.
Publikacje
Wydano szereg albumów i zbiorów pasków z Ratmanem, w tym:
- Ratman. O obrotach dział niebieskich – 2003
- Ratman. Marsjanie z globalnej wioski – 2004
- Ratman. Terror na wizji – 2010
- Ratman. Gdzie jest Lord Kox? – 2014
- Ratman. Kilka krótkich historii – 2016
Wystawy
Wystawy związane z Ratmanem to m.in.:
- 20 lat Ratmana – Poznań, 2014
- Komiks i Satyra – Toruń, 2016
Nagrody
Ratman zdobył I nagrodę w kategorii profesjonalistów w konkursie MFKiG za pracę A.D. 2019 w 2005 roku.
Podsumowanie
Ratman to istotna część polskiego komiksu, łącząca elementy humorystyczne z satyrą, przyciągająca uwagę czytelników i krytyków. Jego postać i przygody są przykładem innowacyjnego podejścia do gatunku, a seria zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i poza nią.