Rassemblement pour l’Indépendance Nationale (RIN) – partia polityczna z Quebecu, której głównym celem była suwerenność prowincji.
Historia
Partia RIN została założona w 1960 roku w okresie cichej rewolucji przez grupę nacjonalistów frankofońskich z Alliance Laurentienne. Zniechęceni prawicowym podejściem swojego ugrupowania, postanowili utworzyć partię łączącą nacjonalizm z lewicowymi ideami, co miało przyciągnąć lewicującą młodzież akademicką i intelektualistów. Wśród założycieli byli m.in. André D’Allemegne, Jacques Bellemare, Marcel Chaput oraz Andrée Ferretti.
Partia zainicjowała manifest na rzecz niezależności Quebecu i wzięła udział w wyborach prowincjonalnych w 1966, zdobywając 5,5% głosów, jednak nie uzyskując mandatu. RIN odniósł większe sukcesy w organizowaniu masowych protestów, w tym:
- Protest w 1964 roku z okazji wizyty Elżbiety II w Quebecu.
- Demonstracja w 1968 roku podczas obchodów dnia św. Jana Chrzciciela, która zakończyła się rozruchami z udziałem premiera Pierre’a Trudeau.
W 1968 roku RIN połączył się z Mouvement Souveraineté-Association oraz Ralliement national, tworząc silną nacjonalistyczną partię – Partię Quebecu.
Członkowie założyciele
Założycielami RIN byli m.in.:
- André d’Allemagne
- Jacques Bellemare
- Marcel Chaput
- Andrée Ferretti
- Yves Préfontaine
- Suzette Mackay
- Jean Depocas
- Yvon Thiboutot
- Claude Préfontaine
- Gérald Therrien
Bibliografia
– André d’Allemagne. *Le R.I.N. de 1960 à 1963 : étude d’un groupe de pression au Québec*, Montréal: Editions L’Etincelle, 1974.
RIN reprezentował istotny ruch nacjonalistyczny w Quebecu, łącząc idee socjalistyczne z dążeniem do niezależności prowincji.