Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rakowiec (powiat kwidzyński)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Rakowiec – Charakterystyka

Rakowiec (niem. Groß Krebs) to wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn. Miejscowość znajduje się w pobliżu zawieszonej linii kolejowej Kwidzyn-Prabuty oraz drogi wojewódzkiej nr 521. W 2021 roku wieś liczyła 1 719 mieszkańców, a ich liczba systematycznie rośnie.

Historia osadnictwa

Obszar gminy Kwidzyn, do której należy Rakowiec, charakteryzuje się bogatą historią osadniczą, sięgającą czasów pradziejowych. Znaleziono liczne cmentarzyska oraz osady obronne. W czasach krzyżackich wieś została założona na prawie niemieckim w 1293 roku. W XV wieku, w wyniku wojen, wiele wsi uległo zniszczeniu. Wprowadzono czynszowanie chłopów, co przyciągnęło nowych osadników, w tym mennonitów z Niemiec i Holandii.

Zabytki

W Rakowcu znajdują się następujące zabytki:

  • Kościół parafialny pw. św. Antoniego (2 poł. XIV, XV, XVIII-XIX)
  • Plebania (pocz. XIX)
  • Dwór myśliwski (XVIII/XIX w.)

Na terenie wsi znajduje się również cmentarz mennonicko-ewangelicki.

Kościół pw. św. Antoniego

Gotycki kościół pw. św. Antoniego zbudowany został w latach 1330–1340. Przebudowano go w latach 1722–1725. Wnętrze kościoła zdobią barokowy ołtarz oraz zabytkowe kropielnice i płyty nagrobne. Po reformacji w XVI wieku przeszedł w ręce Kościoła ewangelickiego. Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez katolików i po renowacji poświęcony w 1945 roku.

Dwór myśliwski

Dwór myśliwski, wybudowany w XVIII wieku przez junkrów pruskich, jest otoczony zabudowaniami gospodarczymi. Obecnie mieści się tam pensjonat. Wokół dworku znajduje się wiele drzew oraz dwie stajnie, z których jedna pochodzi z XVIII wieku.

Podsumowanie

Rakowiec to wieś o bogatej historii, z licznymi zabytkami i rosnącą społecznością. Jej dziedzictwo kulturowe i architektoniczne przyciąga uwagę mieszkańców oraz turystów.

„`