Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rakoniewice

Rakoniewice

Rakoniewice to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, będące siedzibą gminy miejskiej. Według danych GUS z 30 czerwca 2021 roku, miasto zamieszkiwało określona liczba mieszkańców.

Reklama

Nazwa i historia

Rakoniewice mają średniowieczne korzenie, sięgające co najmniej połowy XIII wieku. Po raz pierwszy miejscowość została wymieniona w dokumentach w 1252 roku jako Raczonoviczi. Nazwa pochodzi od imienia komesa Rakonia, który otrzymał te ziemie od księcia Bolesława Pobożnego za pomoc w wypędzeniu Niemców.

Obszar obecnych Rakoniewic był zasiedlony wcześniej, co potwierdzają znaleziska archeologiczne datowane na VII-IX wiek oraz skarb srebrny z XI wieku.

Reklama

Początkowo Rakoniewice były własnością książęcą, później przeszły w ręce lokalnej szlachty, w tym rodu Rakoniewskich. W 1507 roku miejscowość należała do powiatu kościańskiego w Koronie Królestwa Polskiego. W 1662 roku uzyskała prawa miejskie, a jej nazwa została na krótko zmieniona na Freystadt.

Wydarzenia historyczne i rozwój

W XVII wieku miejscowość stała się ośrodkiem rzemieślniczym. W latach 1793, w wyniku II rozbioru Polski, Rakoniewice przeszły pod pruską administrację. W XIX wieku odbyły się strajki szkolne, a podczas powstania wielkopolskiego w 1919 roku mieszkańcy brali czynny udział w walkach.

Po II wojnie światowej nastąpił rozwój gospodarczy i infrastrukturalny miasta. Do 1975 roku gmina Rakoniewice należała do powiatu wolsztyńskiego, a w latach 1975-1998 do województwa poznańskiego. W 1999 roku gmina została włączona do powiatu grodziskiego.

Komunikacja

Rakoniewice są dobrze skomunikowane dzięki drodze krajowej nr 32 oraz linii kolejowej nr 357 z przystankiem kolejowym w mieście. W przeszłości istniała również stacja kolei wąskotorowej, zamknięta w 1973 roku.

Zabytki

W Rakoniewicach znajdują się liczne zabytki, w tym:

  • historyczny układ urbanistyczny miasta z XVIII-XIX wieku
  • kościół konstrukcji szkieletowej z 1763 roku, obecnie Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa
  • kościół św. Marcina i św. Stanisława Biskupa z 1797 roku
  • eklektyczny pałac z XIX wieku z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi
  • domy z 1. połowy XVIII wieku do 1900 roku

Rakoniewice to miasto o bogatej historii, które przeszło wiele zmian, zachowując jednocześnie swoje zabytkowe dziedzictwo.

Reklama
Reklama