Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rak wodny

Chcę dodać własny artykuł

Rak wodny

Rak wodny (łac. noma, cancrum oris) to bakteryjne, zgorzelinowe zapalenie śluzówek jamy ustnej, które może prowadzić do poważnych zniszczeń tkanek, zwłaszcza w przypadku niedożywienia.

Patomechanizm i czynniki etiologiczne

Choroba charakteryzuje się procesem martwiczym, który niszczy tkanki jamy ustnej, warg, dziąseł i policzków. Najczęściej odpowiedzialne za te zmiany są bakterie z rodzaju Fusobacterium. W szczególności występuje rak wodny noworodków (łac. noma neonatorum), wywołany przez bakterie Pseudomonas, zwłaszcza u wcześniaków.

Nazwa „rak wodny” odnosi się do makroskopowego podobieństwa do nowotworu, a termin noma został wprowadzony przez Barona w 1816 roku, nawiązując do pożerania tkanek przez chorobę.

Historia

Rak wodny był opisywany już w starożytności, a bardziej szczegółowe opisy tej choroby pojawiły się w XVI wieku. W XVIII i XIX wieku występował w Europie, a także w gettach i obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Obecnie jest problemem w niektórych krajach afrykańskich i południowoamerykańskich, zwłaszcza wśród niedożywionych dzieci. Szacuje się, że rocznie na raka wodnego zapada około 100 000 osób, a śmiertelność wynosi 70–90%.

Przebieg choroby i leczenie

Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku 2-5 lat, cierpiących na niedobory białkowe. Przebiega w kilku etapach:

  • Faza pierwsza: objawy zapalenia dziąseł i błony śluzowej, owrzodzenia, odrażający zapach.
  • Faza późniejsza: martwica tkanek, przetoki, obnażenie zębów, utrata zębów.

W przypadku przeżycia choroby, mogą wystąpić trwałe zniekształcenia twarzy, wymagające leczenia chirurgicznego. Leczenie obejmuje zapewnienie odpowiedniego odżywienia, higieny oraz stosowanie antybiotyków, a w niektórych przypadkach interwencje chirurgiczne.

Linki zewnętrzne