Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Radzikowice

Chcę dodać własny artykuł

Radzikowice

Radzikowice to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Nysa. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa opolskiego. Przez wieś przepływa rzeka Cielnica, będąca dopływem Nysy Kłodzkiej.

Nazwa

W dokumentach historycznych, takich jak Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w zlatynizowanej formie Raczikovicz w latach 1295–1305.

Historia

Radzikowice są znane od 1291 roku. W okolicy odkryto ślady osadnictwa z czasów neolitu oraz epok brązu i średniowiecza. W XX wieku na terenie cmentarza znaleziono zabytki kultury łużyckiej oraz srebrne monety z XVI i XVII wieku. Miejscowość ucierpiała podczas II wojny światowej, szczególnie w wyniku nalotów w marcu 1945 roku, kiedy to zniszczono wiele budynków, w tym kościół.

Zabytki

W Radzikowicach znajdują się następujące zabytki:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, gotycko-renesansowy, z XIV wieku, z licznymi rzeźbami i malowidłami.
  • Cmentarz oraz kamienny mur z przełomu XVI i XVII wieku.
  • Dom nr 5 z poł. XIX wieku.
  • Krzyże pokutne z XIII i XIV wieku.
  • Dom parafialny i budynek byłej szkoły z XIX wieku.

Lotnisko

W latach 1927–1939 w Radzikowicach funkcjonowało lotnisko, które obsługiwało loty pasażerskie oraz wojskowe. Po II wojnie światowej zostało zdemilitaryzowane. Obecnie teren byłego lotniska jest częściowo wykorzystywany rolniczo.

Gospodarka

W Radzikowicach powstała stacja kolejowa w 1876 roku, która obsługiwała transport towarowy i osobowy. Po wojnie zainwestowano w rozwój infrastruktury. Obecnie w miejscowości działają m.in. zakład AgroAs oraz kilka mniejszych firm. Planowane jest utworzenie „Regionalnego Parku Przemysłowego” o powierzchni ok. 250 ha.

Zniszczenia

  • Zniszczenia z czasów II wojny światowej.
  • Powódź z 26 maja 2007 roku, która zalała domostwa w pobliżu rzeki Cielnica.

Bibliografia

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Nysa, oprac. Regionplan, Wrocław 2008.