Radziejowice
Radziejowice to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, stanowiąca siedzibę gminy Radziejowice. Położona jest nad rzeką Pisią Gągoliną. Miejscowość jest znana jako miejsce urodzenia kardynała Michała Stefana Radziejowskiego oraz Edwarda Krasińskiego, działacza społecznego.
Historia
Dobra radziejowickie były własnością rodu Radziejowskich przez około 300 lat, a następnie przeszły w ręce hr. Aleksandra Ossolińskiego i rodu Krasińskich. Po II wojnie światowej zostały przejęte przez państwo. W czasie okupacji niemieckiej rodzina Rdzanowskich pomogła Żydowi Szaji Goldmanowi, za co otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w 1995 roku. Od 1965 roku zespół pałacowy w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej, organizując m.in. Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa.
Zabytki
Głównym zabytkiem jest zespół pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzą:
- klasycystyczny pałac
- neogotycki zameczek
- dworek modrzewiowy (zrekonstruowany w latach 80. XX wieku)
- domek szwajcarski
- dawna kuźnia
- park ze stawem
Na stawie znajduje się murowany młyn, replika drewnianego budynku z lat 70. XX wieku. We wsi znajduje się także klasycystyczny kościół parafii św. Kazimierza Królewicza, zbudowany w latach 1820–1823, oraz dzwonnica i plebania z tego samego okresu. W pobliżu znajduje się obelisk ku czci uczestników wojny polsko-bolszewickiej oraz zabytkowe aleje lipowe, chronione jako pomnik przyrody.
Szlaki piesze
Radziejowice oferują dostęp do różnych znakowanych szlaków turystycznych, w tym:
- Bolimowski Park Krajobrazowy – Radziejowice – Grzegorzewice
- Międzyborów – rez. Dąbrowa Radziejowska – Radziejowice
- Radziejowice – Adamów – Kuklówka Zarzeczna – Adamowizna – Grodzisk Maz.