„`html
Raducz – Informacje ogólne
Raducz to wieś w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim, w gminie Nowy Kawęczyn. Należy do sołectwa Nowy Dwór. Wieś ma charakter letniskowy, z populacją stałą wynoszącą około 38 osób, która w okresie letnim znacznie wzrasta.
Położenie
Raducz znajduje się na Równinie Łowicko-Błońskiej, około 70 km na południowy zachód od Warszawy i 70 km od Łodzi. Najbliższe większe miejscowości to Skierniewice (18 km na północny zachód) oraz Nowy Kawęczyn (4,5 km na południowy wschód).
Ludność
- Charakter letniskowy z przyjazdem letników z miast.
- Spadek liczby mieszkańców od lat 50. XX wieku na skutek migracji do miast.
- Wzrost populacji w XXI wieku dzięki osiedlaniu się emerytów.
Zabudowa i charakter osady
Raducz składa się z dwóch części: wschodniej i zachodniej. Większość zabudowań znajduje się po północnej stronie drogi. Domy są przeważnie parterowe, murowane, zbudowane przed II wojną światową.
Rolnictwo
Grunty orne w Raduczu należą do niskich klas bonitacyjnych i obecnie są w większości nieużytkowane. Mieszkańcy uprawiają głównie warzywa w ogródkach przydomowych.
Historia
Raducz jest wsią o długiej historii, z dokumentowanym istnieniem już w XVIII wieku. W XIX wieku wieś miała znaczenie militarne z powodu stacjonowania rosyjskiego garnizonu. W czasie I wojny światowej i II wojny światowej Raducz był świadkiem walk i zniszczeń.
Postaci związane z Raduczem
W Raduczu mieszkał znany skrzypek ludowy Stanisław Klejnas oraz Jerzy Kubalewski, poseł do Sejmu w latach 1972–1980.
Obecne plany i tereny wojskowe
Po wojnie obszar poligonu został zredukowany i obecnie częściowo przekazany Lasom Państwowym. Władze lokalne rozważały różne projekty, w tym budowę zakładu karnego oraz mieszkań socjalnych w byłych budynkach wojskowych.
Filmy kręcone w Raduczu
Na terenie Raducza kręcono sceny do popularnych polskich filmów i seriali, takich jak „Czterej pancerni i pies”.
„`