Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Radawczyk (gmina Niedrzwica Duża)

Chcę dodać własny artykuł

Radawczyk – wieś w Polsce

Radawczyk to wieś znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Niedrzwica Duża. Miejscowość ta ma szlacheckie korzenie, a jej historia sięga drugiej połowy XVI wieku. W latach 1975–1998 Radawczyk administracyjnie należał do województwa lubelskiego.

Wieś pełni funkcję sołectwa w gminie Niedrzwica Duża. Przez Radawczyk przepływa Ciemięga, mała rzeczka będąca dopływem Krężniczanki. Nazwa Radawczyk pochodzi od sąsiedniej miejscowości Radawiec Duży. Oprócz Radawczyka istnieją również inne lokalizacje: Radawczyk-Kolonia Pierwsza, Radawczyk Drugi oraz Radawiec Mały. W przeszłości na obszarze między Radawczykiem a Radawczykiem Kolonią istniała wieś Boboszów, która obecnie jest nieoficjalną nazwą przysiółka Radawczyka Drugiego.

Historia Radawczyka

Pierwsze wzmianki o Radawczyku pochodzą z 1418 roku, gdzie miejscowość występuje jako „Radawcziko”. W kolejnych latach zapisywano ją jako „Radawczik” (1430) oraz „Parvus Radawczyk” (1443). W XV wieku wieś była własnością szlachecką, a w 1479 roku dziedzicem był Jan Rybczowski.

W 1888 roku Radawczyk opisywany był jako folwark w powiecie lubelskim, gminie Konopnica, parafii Niedrzwica, położony 14 wiorst od Lublina. Zawierał młyn wodny oraz pokłady torfu. Z danych spisu z 1827 roku wynika, że w Radawczyku znajdowało się 24 domy i 171 mieszkańców. W 1874 roku dobra Radawczyk składały się z folwarku Radawczyk, folwarku Boboszów oraz części Konopnicy, a ich powierzchnia wynosiła 1834 morgi.