Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego

Chcę dodać własny artykuł

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego – reprezentacja ludności polskiej Księstwa Cieszyńskiego i tymczasowy rząd w latach 1918–1920.

Historia

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego (RNKC) powstała 19 października 1918 roku w Cieszynie, z inicjatywy Józefa Kiedronia. W jej skład weszli m.in. ks. Józef Londzin, Jan Michejda, Tadeusz Reger oraz Jerzy Wojnar. RNKC miała za zadanie przejęcie władzy w Księstwie Cieszyńskim po rozpadzie Austro-Węgier oraz włączenie Śląska Cieszyńskiego do odradzającej się Polski.

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku, RNKC, przy wsparciu polskich żołnierzy z cieszyńskiego garnizonu, bezkrwawo rozbroiła austro-węgierską administrację w Cieszynie. Dzięki temu przejęto władzę w powiatach bielskim, cieszyńskim oraz frysztackim. W tym czasie władze niemieckie próbowały przeciwstawić się polskim działaniom, co prowadziło do napięć w regionie, szczególnie w Bielsku oraz Cieszynie.

5 listopada 1918 roku, RNKC zawarła porozumienie z czeskim Zemským Národním Výborem, które podzieliło Księstwo na strefy wpływów na podstawie kryteriów etnicznych. Jednak, po proklamowaniu niepodległości przez Czechosłowację, czeski rząd nie zaakceptował tego podziału, co doprowadziło do pogorszenia relacji polsko-czeskich.

W grudniu 1918 RNKC powołała Tymczasowy Rząd Krajowy Księstwa Cieszyńskiego z Janem Michejdą na czele. Plansze wyborcze do polskiego parlamentu w rejonach kontrolowanych przez Polaków były interpretowane przez Czechów jako naruszenie umowy, co doprowadziło do ataku zbrojnego 23 stycznia 1919 roku.

RNKC sprawowała władzę na terenach zajętych przez wojska polskie, a po ostatecznym podziale Księstwa Cieszyńskiego między Polskę a Czechosłowację 28 lipca 1920 roku, zakończyła swoją działalność.

Skład Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (30 października 1918 roku)

  • Paweł Bobek
  • ksiądz Eugeniusz Brzuska
  • Emanuel Chobot
  • Franciszek Czyż
  • Jan Jaś
  • Jerzy Kantor
  • Zofia Kirkor-Kiedroniowa
  • Dorota Kłuszyńska
  • Rudolf Kolaczek

Działania RNKC miały istotne znaczenie w kształtowaniu granic etnicznych, które w 1938 roku wpłynęły na sytuację w regionie, w tym na zajęcie części czechosłowackiego Śląska Cieszyńskiego przez Polskę.