„`html
Racławice
Racławice to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie Racławice. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 783 i jest znana z bitwy, która miała miejsce w 1794 roku podczas insurekcji kościuszkowskiej.
Części wsi
W skład wsi wchodzą różne części, z których każda ma swoją unikalną historię.
Historia
Na Górce Kościejowskiej, zwanej „Zamczyskiem”, w XIV wieku istniał niewielki gródek. Nazwa Racławice może pochodzić od rycerza Racława. W 1410 roku wieś była wspomniana w Kronikach Długosza.
W czasie powstania kościuszkowskiego wieś była własnością Walerego Wielogłowskiego, a jego dwór znajdował się naprzeciwko kościoła. 4 kwietnia 1794 roku miała miejsce bitwa, w której polskie wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszki pokonały Rosjan. W 1937 roku, podczas protestu chłopskiego, zginęło trzech chłopów w starciach z Policją Państwową.
W latach 1976–1991 Racławice były siedzibą gminy Racławice-Pałecznica, a w latach 1975–1998 znajdowały się w województwie kieleckim.
Zabytki
- Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła z 1778 roku, z figurą św. Szczepana i obrazem z XVI wieku
- Dzwonnica drewniana z dzwonem odlanym w 1547 roku
- Ogrodzenie drewniane
- Pole bitwy pod Racławicami (1794) z pomnikiem z 1936 roku
- Zespół dworski (dwór i park)
- Dworek i teren we Wrocimowicach
Inne zabytki
- Cmentarz z grobowcami właścicieli majątków w Marchocicach, Klonowie, Janowiczkach, Dziemięrzycach i Racławicach
- Kopiec Kościuszki, usypany w latach 1926–1934
Europejski Wybór Chłopa Roku
Od 1995 roku, w pierwszą niedzielę po wspomnieniu liturgicznym św. Wojciecha, odbywa się wybór „Chłopa Roku” na błoniach pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Konkurs obejmuje różnorodne konkurencje sprawnościowe, a uczestnicy muszą występować w strojach ludowych.
W 2009 roku zorganizowano I Europejski Wybór Chłopa Roku, będący pomysłem redaktora Piotra Płatka z Stowarzyszenia „Teatr Regionalny”.
„`