Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Raciborowice (województwo małopolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Raciborowice – Charakterystyka

Raciborowice to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice. W latach 1975–1998 należała do województwa krakowskiego.

Nazwa Miejscowości

Nazwa „Raciborowice” ma charakter patronimiczny i wywodzi się od imienia Racibor, z dodaną końcówką -wice. Historyczne dokumenty z XIII wieku wspominają o dwóch rycerzach o tym imieniu.

Historia

Historia Raciborowic sięga XIII wieku, kiedy to w 1273 roku rycerz Racibor przekazał wieś kapitule katedralnej w Krakowie. W 1464 roku król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał miejscowości prawo niemieckie. W okresie rozbiorów wieś była częścią Rzeczypospolitej Krakowskiej oraz Austrii, a podczas II wojny światowej należała do Generalnego Gubernatorstwa.

Znana postać związana z Raciborowicami to s. Eufrozyna (Teresa Rumian), osobista sekretarka kard. Karola Wojtyły.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty – wyróżniający się gotycką architekturą, z barokowym wnętrzem, XV-wiecznym krucyfiksem oraz odkrytymi freskami.
  • Dzwonnica – dolna część murowana z XV wieku, górna drewniana z XIX wieku.
  • Cmentarz – założony w 1830 roku, z grobami żołnierzy i osobistości związanych z regionem.
  • Drewniany młyn – zbudowany w 1897 roku, przestał działać w połowie XX wieku.

Szkolnictwo

Szkolnictwo w Raciborowicach rozpoczęło się w 1819 roku w budynku browaru. Po kilku przerwach, nauka została wznowiona w 1833 roku, a w 1925 roku szkoła zyskała imię ks. Jana Długosza. Obecnie lekcje odbywają się w nowym budynku od 1995 roku, z dobudowanym zapleczem sportowym w 2005 roku.

„`