Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rachunek różnicowy

Chcę dodać własny artykuł

Rachunek różnicowy

Rachunek różnicowy to dział matematyki, który bada funkcje przy użyciu różnic skończonych. Jest ściśle związany z rachunkiem różniczkowym i umożliwia zastosowanie analogicznych metod w matematyce dyskretnej. Kluczowymi zagadnieniami są równania różnicowe oraz metody numeryczne.

Dla funkcji zmiennej rzeczywistej Fcolonmathbb{R} to mathbb{R} pochodna definiowana jest jako lim_{x to a} frac{f(x)-f(a)}{x-a}. Natomiast w matematyce dyskretnej operujemy na funkcjach Fcolonmathbb{N} to mathbb{R}. Dla tych funkcji analogicznym narzędziem jest operator różnicowy Delta, definiowany jako Delta f(x)=f(x+1)-f(x).

Analogiczne zależności między rachunkiem różnicowym a różniczkowym

W rachunku różnicowym potęga krocząca ubywająca x^{underline{m}} i przyrastająca x^{overline{m}} stanowią odpowiedniki funkcji potęgowej o wykładniku całkowitym. Działanie operatora Delta na funkcję x^{underline{m}} daje:

Delta(x^{underline{m}}) = (x + 1)^{underline{m}} – x^{underline{m}} = mx^{underline{m – 1}}.

Jest to analogiczne do wzoru D(x^m)=mx^{m-1}.

Operator Delta jest przekształceniem liniowym, co można zapisać jako:

  • Delta(f+g)=Delta(f)+Delta(g)
  • Delta(cf)=c Delta(f)

W rachunku różnicowym istnieje operacja odwrotna do różnicowania – sumowanie, które jest dyskretną analogią całkowania. Występuje w wersji oznaczonej i nieoznaczonej. Na przykład:

sum x^{underline{m}} delta x = begin{cases}frac{x^{underline{m+1}}}{m+1} quad m neq -1\H_x quad m = -1end{cases},

co przypomina wzór na całkę int x^m dx. Przekształcenie Abela jest dyskretnym odpowiednikiem całkowania przez części.

Bibliografia

  • [https://encyclopediaofmath.org/wiki/Finite-difference_calculus Finite-difference calculus], Encyclopedia of Mathematics, [dostęp 2023-06-18].