Rachodoszcze
Rachodoszcze to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Adamów. Miejscowość jest sołectwem, a według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczyła 295 mieszkańców, co czyni ją siódmą co do liczby ludności w gminie.
Historia
Rachodoszcze ma bogatą historię. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1696 roku, kiedy to wieś zamieszkiwało 20 rodzin. W 1827 roku w miejscowości znajdowały się 33 domy i 204 mieszkańców. W 1845 roku wieś była częścią gminy Krasnobród, a pod koniec XIX wieku liczba domów wzrosła do 34, a mieszkańców do 381.
W 1939 roku w okolicach wsi miały miejsce ciężkie walki. W czasie II wojny światowej, 20 grudnia 1942 roku, niemieckie siły dokonały pacyfikacji, w wyniku której zginęło 46 osób. Kolejne tragiczne wydarzenia miały miejsce w 1943 roku, kiedy to rozstrzelano 34 osoby, a wieś została wysiedlona i częściowo spalona. W 1946 roku Rachodoszcze zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.
W Rachodoszczach urodził się Jan Załuska, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari, który był ofiarą zbrodni katyńskiej.
Zabytki
- Zamczysko będące pozostałością rezydencji szlacheckiej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi, z zachowanymi śladami ziemnego bastionu od strony południowo-wschodniej.
Przypisy
Rachodoszcze jest miejscowością o znaczącym dziedzictwie historycznym i kulturowym, które zasługuje na uwagę.