Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

PZL.8

„`html

Reklama

PZL.8 – Projekt Wodnosamolotu Szkolnego

PZL.8 (PZL-8) to projekt szkolnego wodnosamolotu, stanowiący wodną wersję sportowego samolotu PZL.5. Opracowywany był w latach 1929–1932 w Państwowych Zakładach Lotniczych.

Historia

Na przełomie lat 20. XX wieku polska Marynarka Wojenna wykazała zainteresowanie wodnosamolotami bojowymi. W odpowiedzi na te potrzeby, PZL rozpoczęło prace nad wodnosamolotem szkolnym PZL.8, wykorzystując do tego jednosilnikowy dwupłatowiec PZL.5. Maszyna została przystosowana do pływaków i zaprezentowana marynarce. Mimo późniejszych modyfikacji, projekt nie znalazł zainteresowania wśród wojska i został porzucony.

Reklama

Służba w lotnictwie

Samolot PZL.8 nie przeszedł poza fazę projektu i nigdy nie był używany w lotnictwie.

Opis techniczny

PZL.8 to drewniany, kryty płótnem dwupłatowiec ze stałym podwoziem, umieszczonym na drewnianych pływakach. Posiadał dwumiejscową kabinę oraz skrzydła z lotkami na dolnym płacie, które można było składać do tyłu. Po złożeniu szerokość płatowca wynosiła 1/3 rozpiętości. W dolnym płacie zaprojektowano komory powietrzne, aby zapobiec wywróceniu maszyny w silnych falach. Planowano dwie wersje: pierwszą, opartą na PZL.5 oraz drugą z ulepszonym sterem kierunku i innymi modyfikacjami.

Wersje

  • PZL.8 – projekt wodnosamolotu szkolnego.

Podsumowanie

Pomimo ambitnych założeń, projekt PZL.8 nie znalazł zastosowania w polskim lotnictwie i pozostał jedynie w sferze koncepcji.

Kategorie

  • Niezrealizowane projekty polskich samolotów wojskowych
  • Polskie samoloty wojskowe okresu międzywojennego
  • Polskie wodnosamoloty
  • Samoloty PZL

„`

Reklama
Reklama