Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pustków Żurawski

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pustków Żurawski

Pustków Żurawski to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wrocławskiego.

Nazwa

Nazwa miejscowości po raz pierwszy pojawiła się w łacińskim dokumencie z 1352 roku jako Pustkowo sive Pustkaw. W kolejnych latach była notowana jako Pisthol, Puschkowa oraz Puskowa. Według niemieckiego językoznawcy Paula Hefftnera, nazwa pochodzi od polskiego określenia na pustkę lub pustkowie.

Historia

Pustków Żurawski stanowił własność kapituły wrocławskiej Św. Jana Chrzciciela. Po zajęciu Śląska przez Prusy, w XVIII wieku powstał tu folwark, ogrodnictwa oraz karczma. W 1785 roku wieś liczyła 94 mieszkańców i 6 domów. W 1845 roku mieszkało tu 106 osób, w tym katolicy i pasterze. W 1847 roku rozpoczęto produkcję cukru. W 1884 roku otwarto stację kolejową, co przyczyniło się do rozwoju miejscowości.

Na początku XX wieku zbudowano osiedle dla pracowników cukrowni oraz szkołę. W 1941 roku Pustków zamieszkiwało 333 osoby. Po wojnie wieś zasiedlili polscy repatrianci. W latach 50. XX wieku wzniesiono nowe budynki mieszkalne oraz szkołę podstawową.

Demografia

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczba ludności Pustkowa Żurawskiego wynosiła 858 osób. W miejscowości znajduje się zespół pałacowy z końca XIX wieku, obejmujący pałac i park.

Przemysł

W 2012 roku szwedzka firma Stena Recycling uruchomiła zakład przetwarzania odpadów przemysłowych, który przetwarza około 15 tys. ton odpadów miesięcznie. Inwestycja o wartości 15 mln zł została zrealizowana na terenie dawnej cukrowni i obejmuje różnorodne odpady, w tym makulaturę, złom i odpady niebezpieczne.

„`