Pudełecznik sundajski (Cuora amboinensis)
Pudełecznik sundajski, znany również jako żółw sundajski, to gatunek gady z podrzędu żółwi skrytoszyjnych, należący do rodziny batagurowatych (Geoemydidae). Nazwa gatunku pochodzi od Archipelagu Sundajskiego.
Opis
Karapaks żółwia jest wysoki, mocno wysklepiony, ciemnobrązowy lub brązowo-czarny, z wyraźnym kilem pośrodku. Młode osobniki mają bardziej płaski karapaks z trzema kilami, które z czasem zanikają. Plastron jest zazwyczaj jasnożółty lub kremowy, rzadziej jasnobrązowy, z ciemnobrązowymi lub czarnymi plamami. Głowa jest mała, smukła i trójkątna, z długą szyją oraz żółtymi pasami nad oczami, które łączą się na wysokości nosa.
Rozmiary
- Samce: do 23,3 cm długości karapaksu
- Samice: do 25,0 cm długości karapaksu
Występowanie
Gatunek występuje w południowo-wschodniej Azji, w takich krajach jak Indie, Bangladesz, Mjanma, Laos, Wietnam, Kambodża, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Brunei i Filipiny. Istnieją niepotwierdzone doniesienia o jego obecności w Timorze Wschodnim oraz w Chinach, gdzie osobniki mogą pochodzić z handlu.
Biotop
Preferuje nizinne, podmokłe obszary, takie jak pola ryżowe oraz płytkie zbiorniki wodne o mulistym dnie.
Pokarm
Pudełecznik sundajski jest wszystkożerny.
Behawior
Aktywny w ciągu dnia przez cały rok, spędza większość czasu na poszukiwaniu pokarmu. W sytuacji zagrożenia potrafi zamknąć plastron, ukrywając głowę i łapy.
Rozmnażanie
Od kwietnia do lipca samice składają 2-3 jaja, które mają wymiary około 50×30 mm. Wylęgłe żółwiki osiągają długość 38-48 mm i wagę 9-12 g.
Status zagrożenia
Pudełecznik sundajski jest uznawany za gatunek zagrożony wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Wpisany jest do aneksu B Rozporządzenia Rady (WE) Nr 338/97 oraz do załącznika II konwencji CITES.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Żółwie Azji
- Kategoria: Batagurowate
- Kategoria: Gady hodowane w terrariach
- Kategoria: Gatunki i podgatunki zwierząt nazwane w 1801 roku