Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Psary-Kąty

Chcę dodać własny artykuł

Psary-Kąty

Psary-Kąty to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bodzentyn. Miejscowość znajduje się w Dolinie Wilkowskiej w Górach Świętokrzyskich. W latach 1975-1998 wieś należała do województwa kieleckiego. Psary-Kąty są sołectwem, a według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczyła 456 mieszkańców.

Centrum Usług Satelitarnych

W Psarach znajdowało się jedyne w Polsce Centrum Usług Satelitarnych, należące do Telekomunikacji Polskiej SA. Pierwsza stacja satelitarna została uruchomiona w 1974 roku w ramach systemu Intersputnik, a w 1982 roku wprowadzono stację działającą w systemie Intelsat. Centrum, znane również jako Centrum Łączności Satelitarnej, rozwijało się przez lata, obejmując stacje Inmarsat i Eutelsat.

W Centrum znajdowały się różne anteny, w tym:

  • Antena Intelsat o średnicy 32,5 m i masie 300 ton
  • Antena o średnicy 16 m
  • Trzy anteny o średnicy 13 m
  • Antena o średnicy 12 m
  • Antena o średnicy 9 m

Instrumenty w Centrum spełniały najwyższe światowe standardy pod względem precyzji i niezawodności.

W 2010 roku, z powodu spadku zapotrzebowania na przesyłanie połączeń głosowych przez satelity, Telekomunikacja Polska postanowiła zlikwidować Centrum. Planowano jego przejęcie przez spółkę EmiTel oraz budowę przekaźnika dla telewizji cyfrowej, jednak do tego nie doszło. Ostatecznie Centrum zostało zlikwidowane 31 lipca 2010 roku, a złomowanie anten rozpoczęto 11 października 2010 roku.

Niektóre z anten znalazły nowe zastosowanie: 16-metrowy i 12-metrowy radioteleskop trafiły do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast 9-metrowa antena została przekazana do prywatnego Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Dwie z anten 13-metrowych zostały wykupione do celów naukowych.

Podsumowanie

Psary-Kąty to wieś z bogatą historią związana z telekomunikacją satelitarną. Centrum Usług Satelitarnych odegrało ważną rolę na polskim rynku telekomunikacyjnym, a jego likwidacja była wynikiem rozwoju technologii światłowodowej.