„`html
Psarskie – Wieś w Wielkopolsce
Psarskie to wieś sołecka w Polsce, usytuowana w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy, nad brzegiem Jeziora Psarskiego. Miejscowość znajduje się 20 km na południowy zachód od Szamotuł.
Historia
Wieś po raz pierwszy została wspomniana w 1386 roku, kiedy to była własnością rodu Nałęczów. Parafia została wymieniona w dokumentach z 1404 roku.
W centrum Psarskiego znajduje się późnogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany po 1462 roku z fundacji Zajączkowskich. W latach 1557–1585 kościół był w rękach innowierców. Przebudowany w 1784 roku, posiada charakterystyczną kwadratową wieżę oraz trzy portale gotyckie z końca XV wieku. Wewnątrz znajdują się elementy późnobarokowe oraz gotyckie sklepienie gwiaździste. Szczególną uwagę przyciąga stiukowy nagrobek Rafała Bnińskiego, datowany na 1770 rok.
W latach 1975–1998 Psarskie należało do województwa poznańskiego. W 2002 roku przed kościołem odsłonięto pamiątkowy głaz ku czci ks. Jana Laskowskiego, patrioty i działacza społecznego.
Na terenie wsi znajduje się neogotycki pałac z początku XIX wieku, który przeszedł liczne przebudowy. W okresie międzywojennym pełnił funkcję galerii sztuki. Z zabudowań gospodarczych wyróżniają się chlewnia i obora z 1894 roku.
W okolicy kościoła znajduje się park z końca XIX wieku, gdzie rosną okazałe dęby, lipy oraz jesion.
W 1949 roku w Psarskiem powstała jedna z pierwszych spółdzielni produkcyjnych w Wielkopolsce.
Podsumowanie
- Psarskie – wieś w gminie Pniewy, woj. wielkopolskie.
- Pierwsza wzmianka w 1386 roku.
- Późnogotycki kościół pw. Wniebowzięcia z fundacji Zajączkowskich.
- Neogotycki pałac z XIX wieku z galerią sztuki.
- Park z XIX wieku z cennymi okazami drzew.
- Powstanie spółdzielni produkcyjnej w 1949 roku.
„`