„`html
Przydroże Małe
Przydroże Małe to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Korfantów. W 2022 roku liczba mieszkańców wynosiła 301. Przysiółkiem wsi jest Ligota Ścinawska.
Nazwa wsi
Nazwa „Przydroże” wywodzi się od polskiego określenia drogi. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy wskazał, że pierwotna nazwa „Przydroszy” oznacza „wieś leżąca przy drodze”. Po II wojnie światowej nazwa została ustandaryzowana na „Przydroże”. W średniowieczu wieś była traktowana jako jeden organizm z Przydrożem Wielkim.
Historia
Przydroże Małe zostało wzmiankowane w dokumentach z 1300 i 1305 roku. Wieś ucierpiała podczas wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej. W XVII wieku właścicielem wsi był hr. Johann Friedrich von Herberstein. W XV i XVI wieku wieś należała do rodziny Dluhomilów, a następnie przeszła w ręce Kaspra Schoffa. W 1741 roku w Przydrożu Małym miało miejsce spotkanie Fryderyka II z marszałkiem austriackim, które zaowocowało konwencją przydroską, ułatwiającą przyłączenie Śląska do Prus.
W XIX wieku wieś nie miała własnego kościoła, a mieszkańcy korzystali z kaplicy zamkowej. W 1901 roku zbudowano kościół pw. św. Floriana. Po 1945 roku wieś przeszła pod administrację radziecką, a następnie utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Badania archeologiczne wskazują na obecność średniowiecznego grodziska.
Mieszkańcy
Wieś jest zamieszkiwana głównie przez ludność napływową, która osiedliła się na Śląsku po 1945 roku.
Zabytki
W Przydrożu Małym znajdują się następujące zabytki:
- Kościół pw. MB Bolesnej na Szwedzkiej Górce, zespół kościoła odpustowego z poł. XIX w.
- Pałac barokowy z XVIII wieku z gotycką wieżyczką zegarową.
- Kościół parafialny pw. św. Floriana, wzniesiony w 1901 roku.
Kultura
We wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich, a w 2023 roku oddano do użytku nową świetlicę. Kościół na Szwedzkiej Górce jest miejscem pielgrzymek, a w 1999 roku został wyznaczony na Jubileuszowe Sanktuarium.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo pożarowe w Przydrożu Małym zapewnia Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Prudniku.
„`