Przemyślany
Przemyślany (ukr. Перемишляни) to miasto w obwodzie lwowskim Ukrainy, położone nad rzeką Gniłą Lipą, 46 km na południowy wschód od Lwowa. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1623 roku. W przeszłości było siedzibą powiatu w II Rzeczypospolitej, a do 1945 roku znajdowało się w województwie tarnopolskim.
Historia
Przemyślany miały swoją pierwszą wzmiankę jako wieś w 1437 roku. W latach 1772–1918 miasto było pod zaborem austriackim. W XIX wieku właścicielami miasta zostali Potoccy. Miasto znane było z pszczelarstwa oraz istnienia jedynej szkoły pszczelarskiej w Austro-Węgrzech. W 1909 roku zbudowano linię kolejową do Lwowa.
Miasto przeszło różne etapy administracyjne, w tym administrację Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej i Polską do 1923 roku. Po II wojnie światowej, w wyniku ustaleń konferencji jałtańskiej, Przemyślany stały się częścią Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, pozostając w ZSRR do 1991 roku.
Zbrodnie NKWD
W 1940 roku, w złoczowskim więzieniu, NKWD rozstrzelało wielu więźniów, w tym mieszkańców Przemyślan. Po opuszczeniu więzienia znaleziono tam 86 ciał, a całkowita liczba ofiar wyniosła od 600 do 1000 osób.
Zabytki
- Zamek – wybudowany w XVII wieku.
- Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła – zbudowany w latach 1645-1665, pierwotnie z klasztorem dominikanów. Po kasacie klasztoru w 1791 roku, kościół został zamieniony na magazyn przez władze radzieckie w 1945 roku. Odzyskany przez katolików po 1991 roku.
Urodzeni w Przemyślanach
- Seweryn Barbag – muzykolog i kompozytor.
- Wojciech Filarski – duchowny katolicki.
- Bronisław Greiss – poseł na Sejm II RP.
- Adam Korytowski – generał brygady Wojska Polskiego.
- Leopold Kozłowski – muzyk i kompozytor.
- Adam Daniel Rotfeld – naukowiec i dyplomata.
- Baruch Steinberg – rabin Wojska Polskiego, zamordowany w Katyniu.
- Wołodymyr Markowicz – twórca internetowy.
Sport
W czasach II RP w Przemyślanach działał klub piłkarski Strzelec Przemyślany.