Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Przełęcz Kowarska

Przełęcz Kowarska

Przełęcz Kowarska (727 m n.p.m.) to przełęcz położona w Sudetach Zachodnich, na granicy Karkonoszy i Rudaw Janowickich, około 4,3 km na południowy wschód od Kowar. Jest to szerokie obniżenie z stromymi podejściami, które oddziela Karkonosze od Rudaw Janowickich. Przełęcz jest najdalej na północny wschód wysuniętym punktem polskich Karkonoszy.

Reklama

Na przełęczy krzyżują się kluczowe drogi prowadzące do Kamiennej Góry, Kowar, Przełęczy Okraj oraz lokalne trasy do Ogorzelca i Czarnowa. Znajduje się tu przystanek PKS oraz pamiątkowy kamień z 1861 roku, upamiętniający Drogę Głodu. Pod przełęczą znajduje się tunel na linii Jelenia Góra – Kamienna Góra, jeden z najdłuższych w Polsce (1025 m).

Powyżej przełęczy można zobaczyć pozostałości niemieckiego schroniska, a także monolitowy krzyż kamienny, którego pochodzenie i wiek są nieznane. Istnieje hipoteza, że może to być krzyż pokutny, jednak brak jest dowodów na potwierdzenie tej teorii.

Reklama

Szlaki turystyczne

Przez Przełęcz Kowarską prowadzą dwa szlaki turystyczne:

Reklama
  • szlak niebieski – fragment szlaku granicznego z Przełęczy Lubawskiej do Kowar,
  • szlak żółty – z Przełęczy Okraj do Czarnowa.

Bibliografia

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 3, Karkonosze, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa – Kraków 1993.
  • Mapa turystyczna, Karkonosze polskie i czeskie 1:25 000, Wydawnictwo „Plan”, Jelenia Góra.

Linki zewnętrzne

Reklama