Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Przechlewo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Przechlewo

Przechlewo (niem. Prechlau, kaszub. Przechlewò) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, pełniąca funkcję siedziby gminy Przechlewo. Wieś jest znana z rozwiniętej bazy turystycznej oraz historycznego znaczenia, które sięga XVI wieku, kiedy to była królewską wsią starostwa człuchowskiego.

Historia

Historia Przechlewa sięga około 650 lat, a pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1350 roku. Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od jej położenia na skłonie. Do końca XVIII wieku region był zdominowany przez kaszubski żywioł, z licznymi dworkami szlacheckimi. W wyniku kolonizacji w Przechlewie powstały dobra rycerskie i zakonne.

W 1341 roku Przechlewo zostało lokowane na prawie chełmińskim, a do XVIII wieku miało miejsce wiele zmian własnościowych. W XIX wieku, w wyniku polityki germanizacyjnej, nastąpił proces wynaradawiania ludności kaszubskiej. W 1868 roku wieś liczyła 231 zabudowań i 1086 mieszkańców.

Wyznanie i edukacja

Mieszkańcy Przechlewa byli głównie katolikami, z dominującą parafią św. Anny, która istniała już od XVI wieku. Istniała również parafia ewangelicka, a w XIX wieku funkcjonowały dwie szkoły: katolicka i ewangelicka. Po II wojnie światowej szkoły te połączono.

Wydarzenia po II wojnie światowej

Pod koniec II wojny światowej miała miejsce ewakuacja ludności. Po wojnie nastąpiła przymusowa ewakuacja i zmiany demograficzne, a zjawisko rekaszubizacji przyczyniło się do osiedlenia się ludności kaszubskiej w okolicy.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Anny (1720, przebudowany w 1899, wnętrze barokowe)
  • Kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (1911)

Osoby związane z Przechlewem

W Przechlewie urodzili się m.in. prof. med. Jan Lubiński oraz aktorka Marta Żmuda Trzebiatowska.

„`