„`html
Prosna – Osada w Polsce
Prosna, znana w języku niemieckim jako Prassen, to osada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. Jest siedzibą sołectwa, które obejmuje również Błuskajmy Małe, Błuskajmy Wielkie i Suliki.
Położenie geograficzne
Osada znajduje się w północnej części gminy Korsze, na obszarze historycznych Prus Dolnych. Leży na Nizinie Sępopolskiej, nad rzeką Gubrem, która oddziela ją od Sątoczna. Prosna jest oddalona od głównych dróg, jednak w obrębie wsi biegną drogi powiatowe. Od 2015 roku przez Prosna przebiega szlak rowerowy Green Velo, łączący Sępopol z Korszami oraz Barcianami.
Historia
Nazwa osady pochodzi od pruskiego słowa „prassan”, oznaczającego proso. W 1376 roku wieś została lokowana przez wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode. Od XVI wieku do stycznia 1945 roku Prosna była w posiadaniu rodu zu Eulenburg. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, a w 1949 roku utworzono tutaj specjalistyczny PGR.
W 1970 roku Prosna miała 249 mieszkańców, w 2006 roku liczba ta wzrosła do 277, a w 2016 roku spadła do 243.
Pałac
Pierwszy murowany dwór w Prośnie został zbudowany w latach 1610–1620, a następnie rozbudowany w latach 1667–1668. Pałac przeszedł przebudowę w 1860 roku. Do dziś zachowała się jedynie elewacja budynku, a wnętrza zostały zniszczone. W przydworskim parku znajdują się dęby i świerki liczące ponad 200 lat.
Ochrona przyrody
Obszar Prosny oraz jej okolice wchodzą w skład obszaru Natura 2000, a także Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber. Jest to teren specjalnej ochrony ptaków Ostoja Warmińska.
Bibliografia
- Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, Pojezierze, Olsztyn, 1978.
- Rudolf Grenz, Der Kreis Rastenburg, Marburg/Lahn, 1976.
- Mariusz Wyczółkowski, „Prosna – od świetności do ruiny”, Piramida – Informator Kętrzyński, nr 8, Kętrzyn, 1997.
- Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Studio ARTA, Olsztyn, 2001.
„`