Promieniowanie neutronowe
Promieniowanie neutronowe to rodzaj promieniowania jonizującego, które składa się z wolnych neutronów. Powstaje ono w wyniku procesów takich jak rozszczepienie jądra, rozpady oraz synteza jądrowa. Neutrony oddziałując z materią mogą wytwarzać zjonizowane cząsteczki, które prowadzą do powstawania nowych izotopów promieniotwórczych. Te izotopy, w procesie rozpadu, emitują kolejne kwanty promieniowania jonizującego.
Promieniowanie neutronowe w wybuchach jądrowych
Promieniowanie neutronowe występuje także podczas wybuchów jądrowych, stanowiąc część promieniowania przenikliwego. W kontekście rozszczepienia jądra atomowego można wyróżnić dwa rodzaje neutronów:
- Neutrony natychmiastowe: emitowane w czasie około 10 μs w wyniku rozszczepienia jąder ciężkich oraz reakcji syntezy deuteru z trytem.
- Neutrony opóźnione: pochodzą z produktów rozszczepienia i przeważająco emitowane są w ciągu pierwszych 10 sekund po wybuchu.
Całkowita energia neutronów opóźnionych stanowi od kilku do kilkunastu procent energii neutronów natychmiastowych emitowanych w czasie reakcji rozszczepienia.