Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Proces generałów

Proces generałów

Proces generałów to stalinowski pokazowy proces sądowy, który miał miejsce w 1951 roku. Obejmuje on czterech generałów: Stanisława Tatarę, Jerzego Kirchmayera, Stefana Mossora oraz Franciszka Hermana, a także pułkownika Mariana Utnika i innych, oskarżonych o szpiegostwo. Wszyscy zostali skazani na dożywotnie więzienie, a głównym oskarżycielem był naczelny prokurator wojskowy Stanisław Zarakowski.

W trakcie procesu wymieniono także generała Bronisława Prugara-Ketlinga, który zmarł w 1948 roku, jako rzekomego organizatora antypaństwowego spisku wśród wyższych oficerów Wojska Polskiego.

Postępowanie wobec funkcjonariuszy komunistycznych

W dniu 18 sierpnia 2006 roku przed Wojskowym Sądem Garnizonowym w Warszawie rozpoczął się proces czterech żyjących funkcjonariuszy władz komunistycznych. Oskarżeni, w tym Marian Popiołek oraz Kazimierz Turczyński, byli śledczymi w byłym Głównym Zarządzie Informacji i byli oskarżeni o nieludzkie traktowanie generałów podczas śledztwa. Prokuratura, prowadząc sprawę pod nadzorem Piotra Dąbrowskiego, postawiła im zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości.

Wynik procesu

19 kwietnia 2007 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie skazał Marian Popiołka, Kazimierza Turczyńskiego, Zbigniewa Krauze oraz Czesława Świstka. Wyroki, które oscylowały od 14 miesięcy do 2 lat więzienia, zostały jednak zawieszone. Kluczowym materiałem dowodowym w sprawie był raport komisji Mazura z 1957 roku, co pozwoliło sądowi na ujawnienie nazwisk skazanych.