Fundacja Pro Oriente
Fundacja Pro Oriente (niem. Pro Oriente Stiftung) jest instytutem ekumenicznym rzymskokatolickiej archidiecezji Wiednia, utworzonym 4 listopada 1964 roku przez kardynała Franza Koeniga. Jej głównym celem jest wspieranie badań nad cerkwią prawosławną oraz kościołami orientalnymi (przedchalcedońskimi), a także poprawa stosunków między kościołem katolickim a tymi wspólnotami poprzez dialog ekumeniczny.
Cele i Działania
Do kluczowych działań Fundacji należą:
- Organizacja konferencji naukowych oraz programów wymiany akademickiej.
- Wydawanie publikacji na temat cerkwi prawosławnej i kościołów orientalnych.
- Fundowanie stypendiów dla badaczy i studentów.
Od 1975 roku Fundacja prowadzi serię wydawniczą Pro Oriente. Oprócz głównej siedziby w Wiedniu, posiada oddziały w Grazu, Salzburgu i Linzu.
Historia Dialogu Ekumenicznego
Działalność Fundacji rozpoczęła się w 1965 roku od pierwszego sympozjum ekumenicznego z udziałem teologów katolickich i prawosławnych. Regularne sympozja odbywały się do 1969 roku, a w latach 70. miały miejsce kolokwia katolicko-prawosławne, które przygotowały grunt pod oficjalny dialog teologiczny, zapoczątkowany w 1980 roku.
Fundacja współpracowała z ośrodkiem teologicznym w Chambesy w organizacji spotkań katolicko-prawosławnych oraz zajmowała się łagodzeniem sporów między cerkwiami prawosławnymi a kościołami unickimi w Europie Wschodniej po 1989 roku.
Dialog z Kościołami Przedchalcedońskimi i Nestoriańskim
W latach 1971–1988 Fundacja prowadziła nieoficjalne konsultacje z kościołami przedchalcedońskimi, a od 1991 do 2004 roku zorganizowano szereg oficjalnych sympozjów. Konsultacje te zakończyły się decyzją patriarchów w 2004 roku o rozpoczęciu oficjalnego dialogu teologicznego z kościołem katolickim.
Od 1984 roku Fundacja prowadzi również nieoficjalne konsultacje teologiczne z kościołem nestoriańskim, które doprowadziły do ogłoszenia wspólnej deklaracji chrystologicznej w 1994 roku.
Odgałęzienie w Bratysławie
Fundacja Pro Oriente istnieje także w Bratysławie od 1997 roku, jednak jest to oddzielna instytucja, która koncentruje się na wspieraniu rozwoju słowackiej orientalistyki.