Prezydent Miasta Katowice
Prezydent Miasta Katowice jest organem wykonawczym, odpowiedzialnym za zarządzanie miastem i kierującym Urzędem Miasta oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi. Został powołany 28 grudnia 1866 roku.
Działalność i kompetencje
Prezydent Miasta Katowice wykonuje zadania przy pomocy Urzędu Miasta oraz podległych mu jednostek. Do jego kompetencji należy:
- Wykonywanie uchwał Rady Miasta
- Wydawanie zarządzeń i decyzji administracyjnych
- Składanie sprawozdań z działalności między sesjami
Prezydent ma prawo powoływać i odwoływać zastępców (wiceprezydentów), których liczba nie może przekraczać czterech.
Historia Prezydentów Katowic
Historia prezydentów Katowic sięga czasów Cesarstwa Niemieckiego, gdzie w 1866 roku stanowisko burmistrza objął Louis Diebel. Po wielu zmianach, w 1922 roku, w wyniku plebiscytu, burmistrzem został Alfons Górnik. W okresie II Rzeczypospolitej i III Rzeszy miasto miało różnych włodarzy, z różnymi kompetencjami.
Okres PRL i III Rzeczpospolita
Po II wojnie światowej, w 1945 roku, na czoło miasta wyszedł tymczasowy prezydent Józef Wesołowski, a później Zenon Tomaszewski. W 1950 roku zniesiono stanowiska prezydentów miast, a władzę sprawowali przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W 1973 roku przywrócono prezydentów miast, a pierwszym po reformie w Katowicach był Paweł Podbiał.
W 1990 roku, po wprowadzeniu samorządu terytorialnego, Jerzy Śmiałek został pierwszym prezydentem wybranym przez Radę Miejską. W 2002 roku, po kolejnych reformach, prezydent miasta zaczął być wybierany w głosowaniu bezpośrednim, a pierwszym takim prezydentem Katowic został Piotr Uszok.
Zastępcy Prezydenta Miasta Katowice
Prezydent Miasta Katowice ma prawo powoływać zastępców, którzy wspierają go w zarządzaniu miastem.