Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Prawo rzymskie

Prawo rzymskie

Prawo rzymskie, rozwijające się od prawa zwyczajowego do kodyfikacji Justyniana I w VI wieku n.e., miało znaczący wpływ na europejskie prawodawstwo. Jego recepcja doprowadziła do powstania prawa powszechnego ius commune oraz pandektystyki.

Reklama

Chronologia prawa rzymskiego

Historia prawa rzymskiego dzieli się na cztery okresy:

  • Okres archaiczny (753 p.n.e. – 264 p.n.e.)
  • Okres przedklasyczny (III w. p.n.e. – 27 p.n.e.)
  • Okres klasyczny (27 p.n.e. – 284 n.e.)
  • Okres poklasyczny (284 n.e. – 565 n.e.)

Źródła prawa rzymskiego

Okres archaiczny

W okresie archaicznym prawo zwyczajowe (mos) miało kluczowe znaczenie, wpływając na ustawy i normy prawne. Ustawy królewskie (leges regiae) oraz ustawa XII tablic z 451-450 p.n.e. były pierwszymi zbiorem prawa prywatnego.

Reklama

Leges i plebiscita

Ustawy uchwalane na zgromadzeniach ludowych (leges) oraz plebiscyty (plebiscita) miały istotne znaczenie w kształtowaniu prawa rzymskiego. Po 287 p.n.e. plebiscyty zyskały moc równą ustawom.

Okres przedklasyczny

W tym czasie wprowadzono edykty pretorskie, które miały wpływ na prawo prywatne. Ustawy tego okresu obejmowały m.in. lex Claudia oraz lex Iulia.

Działalność jurystów

Jurysprudencja rozwijała się w III wieku p.n.e., a jurystami byli kapłani. Z czasem wykształciły się szkoły prawa, a prawnicy zaczęli systematyzować prawo.

Okres klasyczny

W tym okresie senat i cesarz stali się kluczowymi źródłami prawa. Uchwały senatu (senatus consulta) oraz konstytucje cesarskie miały ogromne znaczenie. Przykładem jest edykt Karakalli z 212 n.e., który przyznał obywatelstwo mieszkańcom Imperium.

Kodyfikacja Justyniańska

Kodyfikacja Justyniana z 534 r. składała się z Digestów, Kodeksu Justyniana oraz Instytucji. Była kluczowym źródłem prawa rzymskiego, wpływając na systemy prawne w późniejszych wiekach.

Podmioty prawa rzymskiego

Prawo rzymskie rozróżniało osoby fizyczne i prawne. Osoby fizyczne klasyfikowane były według statusu: wolni, niewolnicy, obywatele i cudzoziemcy. Osoby prawne obejmowały korporacje i fundacje.

Prawo rodzinne

Rodzina w prawie rzymskim opierała się na pokrewieństwie agnatycznym, z władzą pater familias nad dziećmi. Prawo małżeńskie regulowało związki, wprowadzając zasady dotyczące zaręczyn i małżeństwa.

Znaczenie prawa rzymskiego

Prawo rzymskie miało ogromny wpływ na współczesne systemy prawne, kształtując podstawowe pojęcia, takie jak własność, odpowiedzialność cywilna oraz zasady dotyczące umów. Jego tradycje są obecne w prawie cywilnym wielu krajów europejskich.

Reklama
Reklama