Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Prawo inicjatywy ustawodawczej

Prawo inicjatywy ustawodawczej

Prawo inicjatywy ustawodawczej to uprawnienie do przedstawiania projektów aktów normatywnych władzy ustawodawczej. Krąg podmiotów uprawnionych do wniesienia projektu jest zazwyczaj określany w konstytucji lub ustawach. W większości przypadków, prawo to przysługuje rządowi oraz członkom parlamentu.

Reklama

Prawo inicjatywy ustawodawczej w Polsce

W Polsce, zgodnie z art. 118 Konstytucji, prawo to przysługuje:

  • Prezydentowi RP
  • Senatowi (całej izbie) – projekt musi być zgłoszony przez grupę 10 senatorów lub komisję senacką
  • Radzie Ministrów (rządowi)
  • posłom – projekt musi być zgłoszony przez grupę 15 posłów lub komisję sejmową
  • grupie co najmniej 100 tysięcy obywateli – obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Ograniczenia dotyczące inicjatywy ustawodawczej obejmują:

Reklama
  • projekt ustawy budżetowej – inicjatywa wyłącznie Rady Ministrów
  • projekt ustawy o zmianie Konstytucji – inicjatywa przysługuje grupie co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senatowi oraz Prezydentowi

Prawo inicjatywy prawodawczej w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej prawo inicjatywy prawodawczej jest zarezerwowane głównie dla Komisji Europejskiej, z pewnymi wyjątkami. W przypadku tworzenia wspólnej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, to Parlament ma prawo inicjatywy. W latach 1999-2004 Komisja Europejska dzieliła prawo inicjatywy z państwami członkowskimi w obszarze wiz, imigracji i azylu.

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej mogą żądać od Komisji przedłożenia inicjatywy prawodawczej, jednak to nie nakłada na Komisję obowiązku jej realizacji. W zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa inicjatywa przysługuje Radzie Europejskiej oraz Radzie UE, która może też domagać się od Komisji odpowiednich propozycji.

W obszarze współpracy policyjnej i sądowej, rządy państw członkowskich (przynajmniej 1/4 ich liczby) mają również prawo inicjatywy prawodawczej, obok Komisji Europejskiej.

Reklama
Reklama