Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Prąd tętniący

Prąd tętniący

Prąd tętniący to rodzaj prądu elektrycznego, który okresowo zmienia swoją wartość, przy czym średnia wartość całego okresu różni się od zera. Oznacza to, że prąd ten zawiera składową stałą. Najczęściej występuje on w wyniku prostowania prądu przemiennego przed odfiltrowaniem składowej zmiennej.

Reklama

Prąd tętniący może również powstawać w systemach zasilanych napięciem stałym, które generują zmienne obciążenia. W praktyce, takie prądy są niepożądane, ponieważ dąży się do uzyskania czystego prądu przemiennego (składowa zmienna = 100%, składowa stała = 0%) lub napięcia stałego (składowa zmienna = 0%, składowa stała = 100%).

Filtracja prądów tętniących

Aby zredukować prądy tętniące, stosuje się różne układy filtrujące. Najprostsze metody filtrowania to:

Reklama
  • szeregowa cewka
  • równoległy kondensator

Te elementy magazynują energię, która jest oddawana w momencie obniżenia prądu lub napięcia, co zmniejsza amplitudę zmian prądu w obwodzie. Jednak w przypadku dużych wartości prądów wewnętrznych, konieczne jest stosowanie specjalnie zaprojektowanych cewek i kondensatorów, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Napięcie prądu tętniącego

Napięcie prądu tętniącego, określane jako napięcie tętnień, jest uzależnione od rodzaju prostownika używanego do prostowania prądu zmiennego. Dla typowych układów prostowników z filtrowaniem, stosunki wartości skutecznych napięć prądu tętniącego wynoszą:

Reklama
  • 4,5 : 3 : 1,7 : 1,7 (jednopołówkowy : symetryczny podwajacz napięcia : mostkowy : dwupołówkowy)

Bibliografia

  • Odbiór TV. Układy zasilania, J. Kania, WKiŁ 1973
  • Ćwiczenie Z – „Zasilacze”, Laboratorium Podstaw Elektroniki Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej
  • Prostowniki, Jerzy Truszkowski (Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy), Zbiór zadań z podstaw elektroniki – odpowiedzi
Reklama