Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pożarki

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pożarki

Pożarki (niem. Pohiebels) to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa olsztyńskiego. Do sołectwa Pożarki należą m.in. Kwiedzina, Martiany, Osewo i Owczarnia.

Historia

Na wschód od wsi znajduje się grodzisko pruskie zwane Zamkową Górą. W końcu XIX wieku majątek ziemski o powierzchni 622 ha należał do rodziny von Lübtow, a w 1913 roku do Georga F. Schenka zu Tautenburg. Majątek został rozparcelowany w latach 30. XX wieku. Przed II wojną światową w Pożarkach funkcjonowało 33 dużych gospodarstw chłopskich oraz rzemieślnicy, tacy jak stelmachi i kowale.

Budynek szkoły w Pożarkach został wybudowany w 1929 roku jako szkoła dwuklasowa. Po wojnie kontynuowano naukę w systemie dwuklasowym, a od 1970 roku szkoła stała się ośmioklasową podstawówką. Obecnie w budynku po szkole znajdują się mieszkania, kaplica oraz świetlica wiejska Dziupla. Pożarki są także miejscem urodzenia Janusza Laskowskiego.

W latach 1954–1957 wieś była siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej, której pierwszym przewodniczącym był Stanisław Milewicz. Zachował się niewielki dwór z drugiej połowy XIX wieku oraz zarośnięty park i spichlerz.

Infrastruktura

W Pożarkach znajduje się przystanek autobusowy na trasie Kętrzyn – Giżycko. W okolicy funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne, które specjalizuje się w hodowli koni, a do niego prowadzi droga obok sezonowej smażalni ryb.

Bibliografia

  • Rudolf Grenz, „Der Kreis Rastenburg”, Marburg/Lahn, 1976.
  • Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, Pojezierze, Olsztyn, 1978.
  • Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Wydanie III, Olsztyn, 2001.

„`