„`html
Lolita
Lolita to powieść Vladimira Nabokova, napisana w latach 1947-1953 i opublikowana w 1955 roku w Paryżu. Opowiada o mężczyźnie z obsesją na punkcie dwunastoletniej Dolores Haze (Lolity), co uczyniło ją dziełem kontrowersyjnym. Nabokov ukazuje amerykańskie społeczeństwo, stosując kunsztowny język oraz liczne odniesienia literackie.
Powieść została zekranizowana i wpłynęła na kulturę, wprowadzając termin „nimfetka” do potocznego języka. Przekład na polski opracowali Robert Stiller i Michał Kłobukowski.
Literatura szwedzkojęzyczna
Literatura szwedzkojęzyczna obejmuje dzieła napisane w języku szwedzkim w Szwecji oraz Finlandii. Pierwsze teksty datowane są na XI wiek. W średniowieczu wyróżniała się święta Brygida Szwedzka. W XVIII wieku pojawiły się znaczące postacie, takie jak Karol Linneusz i Carl Michael Bellman. XX wiek przyniósł sukcesy Selmy Lagerlöf i Pära Lagerkvista.
Arrakis
Arrakis, znana jako Diuna, to fikcyjna pustynna planeta w uniwersum stworzonym przez Franka Herberta. Zamieszkują ją Fremeni, a jej jedynym źródłem melanżu, cennej substancji, są czerwie pustyni. Arrakis jest miejscem akcji wielu adaptacji filmowych i gier komputerowych.
W poszukiwaniu straconego czasu
W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta to siedmiotomowy cykl powieściowy. Głównym motywem są reminiscencje, wywołane przez bodziec, jak smak magdalenki. Proust korzysta z nowych technik narracyjnych, a jego dzieło jest analizowane jako ważny element literatury francuskiej, inspirowany m.in. Montaigne’em i Balzakiem.
Słońce też wschodzi
Słońce też wschodzi Ernesta Hemingwaya, wydana w 1926 roku, opisuje grupę ekspatriantów podróżujących do Pampeluny. Inspiracją były osobiste doświadczenia autora z Hiszpanii. Książka charakteryzuje się behawiorystycznym stylem narracji oraz realistycznym obrazowaniem.
Sonety Szekspira
Sonety Szekspira to zbiór 154 utworów poruszających temat miłości i piękna. Publikowane były w różnych okresach, a ich dedykacja skierowana jest do tajemniczego pana W.H. Większość sonetów dotyczy młodzieńca, nawołując go do małżeństwa.
Nędznicy
Nędznicy Wiktora Hugo, opublikowani w 1862 roku, ukazują społeczeństwo francuskie XIX wieku i walkę z nędzą. Utwór łączy elementy realizmu i romantyzmu, prezentując poglądy autora na temat sprawiedliwości społecznej.
Dziennik Anne Frank
Dziennik Anne Frank to pamiętnik pisany przez Anne Frank podczas ukrywania się w czasie II wojny światowej. Po wojnie został opublikowany i zdobył światową sławę, ukazując tragiczne losy Żydów w okupowanej Holandii.
Oryginał Laury
Oryginał Laury to nieukończona powieść Nabokova, opublikowana po jego śmierci. Kontrowersje wokół publikacji wynikały z jego prośby o zniszczenie rękopisu. Książka spotkała się z mieszanymi recenzjami.
„`