Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Portal:Biografie/Artykuł tygodnia

Chcę dodać własny artykuł

August Froehlich – Życie i Działalność

August Froehlich (26 stycznia 1891 – 22 czerwca 1942) był niemieckim księdzem rzymskokatolickim oraz przeciwnikiem narodowego socjalizmu. W swojej działalności bronił praw niemieckich katolików oraz godności maltretowanych polskich robotników przymusowych, co doprowadziło do jego zamordowania w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Wczesne życie

Froehlich urodził się w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) w zamożnej rodzinie handlowców. W 1912 roku rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które przerwał wybuch I wojny światowej.

Wojsko i nauka

  • W czerwcu 1915 roku jako grenadier trafił na front rosyjski, gdzie odniósł ciężkie rany.
  • Po rekonwalescencji walczył na froncie francuskim, awansując na podporucznika i zdobywając Krzyż Żelazny I i II klasy.
  • Po ciężkim ataku lotniczym został ranny i wzięty do niewoli przez Anglików.
  • W 1920 roku powrócił do Wrocławia, aby dokończyć studia teologiczne.

Kapłaństwo

19 czerwca 1921 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Adolfa Bertrama. Po prymicji w rodzinnej parafii w Królewskiej Hucie, został powołany do pracy w berlińskiej parafii św. Edwarda w Neukölln, w ramach diecezji wrocławskiej, która obejmowała także inne regiony.

Dalsza kariera

1 lipca 1932 roku został rektorem kościoła św. Pawła w Drawsku Pomorskim, które weszło w skład nowo utworzonej diecezji berlińskiej. Jego pierwsze wpisy do kroniki parafialnej potwierdzają zaangażowanie w lokalną społeczność.

Śmierć i pamięć

August Froehlich zmarł tragicznie w 1942 roku w KL Dachau, pozostawiając po sobie dziedzictwo walki o prawa ludzi oraz sprzeciw wobec reżimu nazistowskiego.