Dzisiaj jest 1 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Poręba Żegoty

Chcę dodać własny artykuł

Poręba Żegoty

Poręba Żegoty to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia. Jest oddalona o 2 km na wschód od Alwerni, a przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 780.

Historia i zabytki

Pierwsze wzmianki o Porębie Żegoty sięgają XIV wieku, kiedy to miejscowa parafia została wymieniona w wykazie zbiórki świętopietrza. W 1373 roku w dokumencie pojawia się nazwa „Szegotha de Poramba”. W XV wieku wieś była własnością biskupów krakowskich i należała do parafii św. Wojciecha w Jaworznie.

Na początku XX wieku Poręba liczyła 182 domy i 1454 mieszkańców, w tym 1437 wyznania rzymskokatolickiego. Dzisiaj parafia obejmuje wsie Poręba Żegoty, Brodła i Mirów, z niewielką społecznością Świadków Jehowy.

Kościół

Kościół pw. św. Marcina i św. Małgorzaty, zbudowany w 1762 roku, został ufundowany przez Franciszka Czerny-Szwarzenberga. Jego rozbudowa miała miejsce w 1898 roku, a poświęcenie odbyło się 11 listopada 1900 roku. Wnętrze kościoła zdobią marmurowe ołtarze z katedry wawelskiej oraz obrazy znanych artystów.

Pałac Szembeków

Ruiny pałacu w Porębie, pierwotnie wybudowanego w XVII wieku, były własnością różnych rodzin, w tym Szembeków. Pożar w 1945 roku zniszczył część budowli, ale prace nad odbudową zostały wstrzymane. W parku dworskim znajduje się mauzoleum Szembeków oraz figura św. Jana Nepomucena.

Gaudynowskie Skały

W pobliżu wsi znajdują się Gaudynowskie Skały, część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które są atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Zabytki

W rejestrze zabytków województwa małopolskiego znajdują się:

  • Kościół pw. św. Marcina oraz jego otoczenie
  • Cmentarz parafialny i jego infrastruktura
  • Ruiny pałacu i mauzoleum Szembeków
  • Zabudowania folwarczne
  • Figura św. Jana Nepomucena

Bibliografia

  • Filip Sulimierski, Władysław Walewski, „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, Warszawa 1880–1914.

Linki zewnętrzne