Popowa Wola
Popowa Wola (niem. Pfaffendorf) to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. W latach 1975–1998 była częścią województwa olsztyńskiego. Miejscowość charakteryzuje się zwartą, murowaną zabudową, usytuowaną przy drodze z Rańska do Kobułt, w malowniczym, pagórkowatym krajobrazie polodowcowym.
Historia
Początkowo Popowa Wola była częścią dóbr rańskich. W połowie XVII wieku wieś przekształcono w samodzielny majątek. Na początku XX wieku działała tu cegielnia.
Zabytki
- Zespół dworsko-folwarczny: Zachował się jedynie dwór z połowy XIX wieku. Budynki gospodarcze zostały przebudowane, a stajnia przetrwała w pierwotnej formie. Część północna parku zaprojektowanego przez Johanna Larasa również się zachowała.
- Dworzec kolejowy: Murowany z czerwonej cegły, zlokalizowany przy drodze do Grodzisk.
- Szkoła: Wybudowana w 1908 roku.
- Cmentarz ewangelicki: Znajdujący się przy drodze koło dworca kolejowego, zawierający kwaterę z okresu I wojny światowej (2 oficerów i 16 żołnierzy armii rosyjskiej).
- Cmentarz ewangelicki: Położony przy drodze do Kałęczyna.
Bibliografia
Iwona Liżewska, Wiktor Knercer: Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej. Olsztyn, Agencja Wydawnicza „Remix” s.c., 1998.