Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Popol Vuh (księga)

Popol Vuh

Popol Vuh (znana także jako Popol Wuj lub Rękopis z Chichicastenango) to święta księga narodu Kicze, jednej z grup etnicznych cywilizacji Majów, zamieszkującej dzisiejszą Gwatemalę. Księga została napisana w latach 1554-1558 przez anonimowych autorów.

Reklama

Opis treści

Popol Vuh to poetycka opowieść łącząca historię i mitologię Kicze. Zawiera mity dotyczące stworzenia świata oraz ludzi przez bogów, a także opowieści o królestwie Kicze oraz podboju hiszpańskim. Księga gromadzi także ustne relacje o tradycjach przodków.

Historia odkrycia

W 1701 roku księga została odkryta przez hiszpańskiego dominikanina Francisco Ximeneza, który dokonał jej transkrypcji oraz przetłumaczył na język hiszpański, zwracając oryginał Indianom Kicze. Pierwsze wydanie, zawierające liczne błędy, opublikował austriacki etnolog Carl Scherzer w 1856 roku. W 1861 roku opat Charles Etienne Brasseur de Bourbourg przetłumaczył i wydał Popol Vuh w Paryżu, jego wersja zawierała tekst oryginalny oraz obszerne komentarze. Tłumaczenia Ximeneza i Brasseura stały się podstawą współczesnych wydań Popol Vuh.

Reklama

Wydania w Polsce

W Polsce Popol Vuh została po raz pierwszy wydana w 1980 roku przez PIW, w tłumaczeniu Haliny Czarnockiej i Carlosa Marrodána Casasa.

Reklama

Bibliografia

  • Dennis Tedlock, Popol Vuh, Księga Majów, Wydawnictwo HELION, Gliwice, 1996
  • Jens Rohark, Poopol Wuuj – Das heilige Buch des Rates der K´ichee´-Maya von Guatemala, 2007

Linki zewnętrzne

Reklama