Pomorska Jesień Jazzowa
Pomorska Jesień Jazzowa to cykl jazzowych koncertów promocyjnych, które odbywały się w Polsce w latach 1975-1991. Finałowa impreza miała miejsce w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Organizatorami były Oddział Północny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie Wielkopolskim.
Historia
Pierwsza edycja Pomorskiej Jesieni Jazzowej miała miejsce w 1975 roku. Inicjatorem wydarzenia był Ryszard Jasiński, a w programie wystąpili m.in. Tomasz Ochalski, P. Tabaka, grupa wokalna „Novi Singers” oraz „Old Metropolitan Band”. W trakcie koncertów odbywały się również mityngi prezenterów jazzowych i giełda płyt.
Głównym celem tego przedsięwzięcia była promocja nowych artystów oraz konfrontacja laureatów krajowych konkursów jazzowych z Warszawy, Wrocławia, Lublina i Kalisza. Trofeum „klucz do kariery” przyznawano tylko laureatom konkursów. Wśród zdobywców tego wyróżnienia znajdowali się m.in.: Stanisław Sojka, „Dud Lovers”, „Heavy Metal Sextef” oraz Big Band PWSM w Katowicach.
Na XV edycji w 1989 roku wystąpili gościnnie Ewa Bem i Adam Makowicz, a „klucze do kariery” otrzymał zespół „Ostatni dzwonek” z Warszawy.
W 1991 roku pojawiły się trudności finansowe, co uniemożliwiło organizację XVIII Jesieni Jazzowej w 1992 roku. Nową formułę – Gorzów Jazz Celebrations – wprowadził Bogusław Dziekański, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Jazzowe w Gorzowie Wlkp. W tej formule Bydgoszcz nie była częścią trasy koncertowej.
W odpowiedzi na to, bydgoscy jazzmani zorganizowali w 1997 roku Bydgoski Festiwal Jazzowy, który w 2003 roku przekształcił się w Bydgoszcz Jazz Festival.