Dzisiaj jest 17 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pomoc:Przekierowanie

Chcę dodać własny artykuł

Przekierowanie

Przekierowanie to mechanizm, który przenosi użytkownika na inną stronę, co może zwiększyć szanse na znalezienie informacji. Zwykle stosuje się je w sytuacjach, gdy jedno zagadnienie ma kilka równoważnych nazw, np. „email” i „poczta elektroniczna”.

Tworzenie przekierowania

Aby utworzyć przekierowanie, należy umieścić na początku strony komendę:

#PATRZ Strona docelowa

Komenda musi być pierwszym znakiem na stronie, aby działała poprawnie.

Przekierowanie do sekcji

Możliwe jest także przekierowanie do konkretnej sekcji w artykule, używając formatu:

#PATRZ Strona docelowa#Nagłówek sekcji

Można również użyć kotwicy zamiast nagłówka.

Przekierowania do innych projektów

Przekierowania są często stosowane w dyskusjach wikipedystów, aby skupić zainteresowanych w jednym miejscu. Jednakże nie są one traktowane jako poprawne przez oprogramowanie i mogą być zgłaszane jako zerwane. W takich przypadkach używa się szablonu „miękkiego przekierowania”.

Stosowanie przekierowań

Wybór najlepszej nazwy dla artykułu można sprawdzić na stronie Wikipedia:Nazewnictwo artykułów. W przypadku kilku dobrych nazw, można wybrać dowolną. Czasami warto zachować przekierowanie na starszej, mniej precyzyjnej nazwie, aby nie zrywać istniejących linków.

Należy unikać tworzenia przekierowań dla nazw, które nie są popularne. Nie ma konsensusu co do tworzenia przekierowań z błędnych, ale powszechnie używanych nazw.

Usuwanie przekierowań

Przekierowania są użyteczne, ponieważ prowadzą do właściwych artykułów, także z zewnętrznych źródeł. Skasowanie przekierowania może prowadzić do utraty połączeń między zasobami. Użytkownicy zalogowani mogą zobaczyć rejestr usunięć, podczas gdy niezalogowani nie mają dostępu do takich informacji.

Przekierowania zajmują niewiele miejsca na serwerze i nie wpływają na wydajność, a ich usunięcie może zwiększyć zajęcie przestrzeni dyskowej. Z tego powodu warto przemyśleć konsekwencje przed ich usunięciem.

Kategoryzacja przekierowań

Kategoryzacja przekierowań jest istotna dla utrzymania porządku w treści Wikipedii oraz dla użytkowników, którzy korzystają z zewnętrznych linków.