Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Polskie wczesnośredniowieczne emisje monetarne

Polskie Wczesnośredniowieczne Emisje Monetarne

Pierwsze monety w Polsce zaczęły być emitowane na przełomie X i XI wieku, lecz nie odegrały większej roli w obrocie. Zmiany w tej kwestii nastąpiły za panowania Bolesława Szczodrego, kiedy to krajowe srebrne denary stały się dominującą formą pieniądza. Waga monet systematycznie malała, od średnio około 2 g za Mieszka I do poniżej 0,5 g w okresie rozbicia dzielnicowego.

Reklama

Ikonografia Monet

Monety charakteryzowały się zachodnioeuropejskim stylem. Awers przedstawiał zazwyczaj głowę władcy, a rewers krzyż równoramienny. Często pojawiały się inskrypcje z imieniem władcy oraz symbole władzy. W okresie Władysława Hermana zadebiutowały pierwsze emisje prywatne, a pierwsze monety kościelne pojawiły się w XII wieku.

Mieszko I

W panowaniu Mieszka I (960–992) dominowały monety z wpływami saskimi. Monety były bite w niewielkiej liczbie, a ich znaczenie handlowe było ograniczone. Najstarsza moneta z imieniem Mieszka, datowana na lata 970–992, przedstawia uproszczony wizerunek świątyni.

Reklama

Bolesław Chrobry

Za panowania Bolesława Chrobrego (992–1025) wprowadzono różnorodność typów stempli i bardziej złożone inskrypcje. Emisje monet były inspirowane wzorami bawarskimi i czeskimi. Najstarsza moneta Chrobrego ma legendę BOLEZLAV, a najbardziej znaną emisją jest denar PRINCES POLONIE, pierwszy zapis nazwy Polski na monecie. Waga denarów Chrobrego utrzymywała się powyżej 1 g.

Bolesław Szczodry

Bolesław Szczodry zorganizował mennictwo, sprowadzając mincerzy z Niemiec. Emisje monet charakteryzowały się immobilizacją stempla oraz zmniejszeniem wagi do 0,7–0,9 g. Denar książęcy przedstawia władcę na koniu, a królewski ukazuje ukoronowaną głowę.

Władysław Herman i Sieciech

Władysław Herman ograniczył się do jednej operacji „renovatio”, a jego panowanie charakteryzowało się osłabieniem władzy książęcej. Po raz pierwszy wybito również monety prywatne, emitowane przez palatyna Sieciecha.

Bolesław Krzywousty

Za Bolesława Krzywoustego monety stały się dominującą formą płatności, a ich jakość artystyczna wzrosła. Powstały pierwsze brakteaty. Najważniejszym osiągnięciem były dwie brakteaty ze wizerunkiem świętego Wojciecha, mające na celu wzmocnienie prestiżu metropolii gnieźnieńskiej.

Rozbicie Dzielnicowe

Po panowaniu Krzywoustego w obiegu pozostawały denary jego synów, Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. Emisje monet były kontynuowane, jednak z coraz większym wpływem obcych mennictw.

Reklama
Reklama