Polskie Szkoły Handlowe w Gdańsku
Polskie Szkoły Handlowe w Gdańsku, działające w latach 1926-1939 w Wolnym Mieście Gdańsku, miały na celu przygotowanie młodzieży do pracy w zawodzie kupieckim. Dyrektorem obu placówek był Marian Seredyński.
Historia
Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone w 1920 roku, a wśród jego mieszkańców dominowała ludność niemiecka. Mniejszość polska miała możliwość korzystania z języka polskiego w administracji i edukacji.
Polska Szkoła Handlowa Macierzy Szkolnej
Szkoła została otwarta 13 września 1926 roku dzięki Gdańskiej Macierzy Szkolnej. Jej siedzibą był budynek dawnego pruskiego kasyna przy ul. Długie Ogrody, zakupiony przez Edwarda Heimana-Jareckiego. Przyjmowano młodzież w wieku 14-15 lat, a inaugurujący rok 1926 przyniósł 26 uczniów.
Polska Wyższa Szkoła Handlowa Macierzy Szkolnej
W 1929 roku powstała Wyższa Szkoła Handlowa, która przyjmowała absolwentów Polskiej Szkoły Handlowej oraz uczniów po szóstej klasie gimnazjum. Edukacja w tej placówce kończyła się uzyskaniem matury. W 1930 roku szkoły miały 139 uczniów, a w 1938 roku liczba ta wzrosła do 279. Absolwenci byli cenieni przez polskie firmy w Gdańsku, Gdyni i Tczewie.
Siedziba i dalsze losy
Budynek kasyna szybko stał się zbyt ciasny, co skłoniło do rozbudowy w 1930 roku. W nowym skrzydle powstały dodatkowe sale lekcyjne oraz jadalnia. Niestety, obie szkoły zostały zlikwidowane 1 września 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, a budynek kasyna najprawdopodobniej został zniszczony. W jego częściowo zachowanej części umieszczono później Szkoły Ekonomiczno-Handlowe.