Polskie Okręgi Wyborcze
Polska system wyborczy oparty jest na jednostkach podziału terytorialnego zwanych okręgami wyborczymi, które zostały wyznaczone na mocy Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. Okręgi te są wykorzystywane do przeprowadzania wyborów do różnych ciał przedstawicielskich, takich jak Sejm, Senat, Parlament Europejski oraz organy samorządowe.
Rodzaje Okręgów Wyborczych
Okręgi wyborcze dzielą się na dwa główne typy:
- Okręgi jednomandatowe: stosowane w wyborach do Senatu oraz rad gmin (z wyjątkiem miast na prawach powiatu).
- Okręgi wielomandatowe: dotyczą wyborów do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, rad miast na prawach powiatu, powiatów oraz sejmików województw.
Każdy okręg ma przypisaną określoną liczbę mandatów, które oznaczają miejsca w organach przedstawicielskich. Liczba ta jest ustalana przed wyborami na podstawie liczby ludności w danym okręgu.
Frekwencja a Mandaty
Liczba mandatów w okręgach wyborczych do Sejmu, Senatu i rad samorządowych nie zależy od frekwencji wyborczej. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, mandaty są dzielone proporcjonalnie do liczby głosów uzyskanych przez listy kandydatów.
Wybory do Instytucji Jednoosobowych
Instytucje jednoosobowe, takie jak Prezydent RP oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, nie są wybierane w okręgach wyborczych. Wybór Prezydenta RP odbywa się na terenie całej Polski, natomiast wójtów i burmistrzów wybiera się w obrębie gmin lub miast.
Liczba Okręgów Wyborczych
Okręgi wyborcze do Sejmu, Senatu oraz sejmików województw są ustalane w każdym województwie. Szczegóły dotyczące liczby okręgów i ich granic są określane w regulacjach prawnych przed każdym cyklem wyborczym.