„`html
Polski Świętów
Polski Świętów (dawniej Świetów) to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy. Historycznie znajduje się na Dolnym Śląsku, na ziemi nyskiej, w rejonie Przedgórza Burgrabickiego. Przez wieś przepływa rzeka Biała Głuchołaska. W 2011 roku miejscowość zamieszkiwało 436 osób.
Geografia
Wieś znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, około 6 km od granicy z Czechami, na wysokości 250–252 m n.p.m. Należy do Euroregionu Pradziad, a jej administracyjne granice wyznacza rzeka Biała Głuchołaska.
Środowisko naturalne
Klimat w Polskim Świętowie jest umiarkowany ciepły, ze średnią roczną temperaturą wynoszącą +8,1 °C. Roczne opady atmosferyczne wynoszą około 595 mm, a dominują wiatry zachodnie.
Nazwa i historia
Wieś była wymieniana w dokumentach już w 1284 roku jako Swatow. W 1322 roku pojawiła się nazwa Sveta Polonicalis. W XVIII wieku wieś znana była pod niemieckimi nazwami Polnisch Wette oraz Alt-Wette. W XVI wieku należała do Nysy. Kościół św. Jana Chrzciciela, wybudowany w końcu XIII wieku, oraz klasycystyczny dwór z 1800 roku są istotnymi punktami historycznymi miejscowości.
W 1945 roku w okolicy Polskiego Świętowa miała miejsce katastrofa kolejowa, a podczas powodzi tysiąclecia rzeka zalała 6 gospodarstw i podtopiła 10.
Zabytki
W Polskim Świętowie znajdują się następujące zabytki:
- zbiorowa mogiła ofiar hitlerowskich na cmentarzu rzymsko-katolickim,
- plebania z XVIII/XIX wieku,
- dom nr 17 z XIX wieku,
- dwór (dom nr 76) z 1800 roku,
- kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku.
Transport
Przez wieś przebiega droga wojewódzka Nysa – Głuchołazy – granica z Czechami w Konradowie.
Ludzie urodzeni w Polskim Świętowie
- (1874–1955), polityk
„`