Polowanie
„Polowanie” (oryg. „Partie de chasse”) to francuski komiks z 1983 roku, stworzony przez Pierre’a Christina (scenariusz) i Enkiego Bilala (rysunki). Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Dargaud, a polskie tłumaczenie wydano w 2002 roku przez Egmont Polska. Komiks nawiązuje do wcześniejszego albumu autorów „Falangi Czarnego Porządku” z 1979 roku, a oba tytuły wznowiono w 2014 roku w zbiorze „Fins de siècle”.
Fabuła
Akcja komiksu rozgrywa się zimą 1983 roku w pobliżu Krolówki w Polsce, gdzie zorganizowano polowanie dla notabli z ZSRR oraz państw satelickich (Polska, Czechosłowacja, NRD, Bułgaria, Rumunia, Węgry). Centralną postacią jest Wasylij Aleksanrowicz Szewczenko, były członek Komitetu Centralnego, który mimo wieku (88 lat) pełni rolę politycznego mentora zebranych. Polowanie odbywa się w luksusowej posiadłości Tadeusza Boczka, byłego polityka, który przeszedł na emeryturę po wypadkach marcowych w 1968 roku.
Uczestnicy polowania to m.in.:
- Ion Nicolescu – szef rumuńskiej policji politycznej Securitate
- Janos Molnar – minister spraw wewnętrznych Węgier
- Wasyl Strojanow – przedstawiciel bułgarskiej propagandy
- Pavel Havelka – członek czechosłowackiej partii komunistycznej
- Gunter Schutz – kluczowy członek prezydium RWPG z NRD
- Siergiej Szawanidze – najmłodszy członek radzieckiego biura politycznego
- Jewgienij Gołozow – tłumacz Szewczenki
Podczas polowania ujawniają się napięcia między uczestnikami, którzy oceniają tragiczne wydarzenia w bloku wschodnim. Wszyscy, z wyjątkiem Szawanidze, wyrażają szacunek dla Szewczenki, który wspierał ich kariery. Szawanidze, nie uznający przemian społecznych, jest poplecznikiem Schutza.
W trzeci dzień polowania, grupa wyrusza na polowanie na niedźwiedzia, mimo złych warunków pogodowych. Młody francuski student, początkowo sceptyczny wobec polowania, strzela do sylwetki w mgle, która okazuje się być Szawanidze. Po tym incydencie Schutz oskarża innych o spisek. Zdarzenia przybierają dramatyczny obrót, gdy prawdziwy niedźwiedź atakuje, a Szewczenko ratuje sytuację, zastrzeliwując zwierzę.
Polowanie kończy się śmiercią Szawanidze, co pozwala uczestnikom dostrzec potrzebę złagodzenia polityki w obliczu zmian społecznych. Gołozow zostaje członkiem Biura Politycznego, a Szewczenko i Francuz wracają do Moskwy, gdzie Szewczenko popełnia samobójstwo, dręczony wspomnieniami o swojej narzeczonej.
Epiloque
W 1990 roku willa Boczka ulega zniszczeniu w wyniku eksplozji, w której giną Havelka, Stojanow, Molnar i Gołozow. Gunter Schutz, nie wybaczając towarzyszom zdrady ideologicznej, jest sprawcą eksplozji, po czym znika bez śladu.
Przypisy
- Kategoria: Francuskie komiksy
- Kategoria: Komiksy polityczne
- Kategoria: Komiksy o zimnej wojnie
- Kategoria: Komiksy o historii Polski