Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polluks (gwiazda)

Chcę dodać własny artykuł

Polluks

Polluks (Beta Geminorum, β Gem) to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Bliźniąt, zajmująca 17. miejsce pod względem jasności na nocnym niebie. Znajduje się w odległości 33,8 roku świetlnego od Słońca.

Nazwa

Nazwa Polluks pochodzi z mitologii greckiej i rzymskiej, gdzie Polideukes był jednym z bliźniaków symbolizujących przyjaźń. Choć oznaczony jako beta w systemie Bayera, Polluks jest jaśniejszy od Kastora. Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała nazwę Polluks za oficjalną w 2016 roku.

Charakterystyka

  • Typ widmowy: K0 IIIb
  • Jasność: 46 razy większa niż Słońca
  • Temperatura: 4770 K
  • Promień: 9,3 razy większy od Słońca
  • Masa: 1,47 masy Słońca

Polluks jest pomarańczowym olbrzymem, który znajduje się na etapie ewolucji, gdzie w jego jądrze zachodzi synteza helu w węgiel i tlen. Posiada gorącą atmosferę z emitującą promieniowanie rentgenowskim koroną, podobną do korony Słońca. Gwiazda ma również pięciu optycznych towarzyszy o różnej jasności, których ruchy są niezwiązane z Polluksem.

Układ planetarny

W 2006 roku odkryto planetę HD 62509 b, nazwaną Thestias, orbitującą wokół Polluksa. Jest to planeta-olbrzym z masą ponad dwukrotnie większą od Jowisza, krążąca w średniej odległości 1,7 au z okresem obiegu wynoszącym 1,6 roku ziemskiego.