Dzisiaj jest 28 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polityczny Komitet Porozumiewawczy

Chcę dodać własny artykuł

Polityczny Komitet Porozumiewawczy (PKP)

Polityczny Komitet Porozumiewawczy (PKP) powstał 26 lutego 1940 roku z inicjatywy przedstawicieli Polskiej Partii Socjalistycznej-Wolność Równość Niepodległość, Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa Narodowego oraz Stronnictwa Pracy. Jego celem było stworzenie platformy do współpracy politycznej w ramach Polskiego Państwa Podziemnego oraz umożliwienie partiom wpływu na nowo powstającą organizację wojskową Związku Walki Zbrojnej.

Skład i struktura

W skład PKP weszli:

  • Kazimierz Pużak „Bazyli” (PPS-WRN)
  • Józef Grudziński „Walenty” (SL)
  • Aleksander Dębski „Stachurski” (SN)
  • płk Stefan Rowecki „Inżynier”
  • gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz „Doktor”

Sekretarzem został mjr Tadeusz Kruk-Strzelecki „Dyrektor”. PKP działał przy Związku Walki Zbrojnej i zyskał uznanie jako polityczna reprezentacja Polski na uchodźstwie od kwietnia 1940 roku.

Rozwój i zmiany

W okresie od 3 lipca do 13 września 1940 PKP przekształcił się w Zbiorową Delegaturę Rządu RP na Kraj, z płk. Janem Skorobohatym-Jakubowskim na czele. Po samorozwiązaniu tej Delegatury, PKP został reaktywowany. W marcu 1941 wprowadzono zmiany w składzie, a w maju tego samego roku aresztowano Aleksandra Dębskiego, zastąpionego przez Mieczysława Trajdosa.

Konflikty i rezygnacje

10 września 1941 roku Kazimierz Pużak opuścił PKP, sprzeciwiając się ograniczeniu roli Komitetu w strukturach państwa podziemnego. PPS-WRN nie zgadzał się na przekształcenie Komitetu w organ doradczy oraz na obsadzanie stanowisk przez osoby związane z prawicą.

Na miejsce Pużaka wprowadzono przedstawicieli organizacji „Polscy Socjaliści”, a po śmierci Adama Próchnika w 1942 roku, rolę reprezentanta przejął Wincenty Markowski. W marcu 1943, po rezygnacji Markowskiego, do PKP powrócił Kazimierz Pużak.

Przekształcenie w Krajową Reprezentację Polityczną

W 1943 roku Polityczny Komitet Porozumiewawczy został przekształcony w Krajową Reprezentację Polityczną, co wzmocniło jego rolę w strukturach politycznych Polskiego Państwa Podziemnego.

Bibliografia

  • Waldemar Grabowski, Rada Jedności Narodowej – parlament Polskiego Państwa Podziemnego, „Pamięć i Sprawiedliwość” 2(2)/2002, Warszawa 2002, wyd. Instytut Pamięci Narodowej.